Yevgeniy Zamyatin– Biz Kitap Özeti ve İncelemesi

Yevgeniy Zamyatin1884 yılının soğuk bir kış gününde Rusya’da dünyaya geldi.10 Mart 1937’de ise sürgüne gittiği Paris’te vefat etmiştir. Rus edebiyatçı ve oyun yazarı Zamyatin,ihtilal sonrası dönemin parlak yazarları arasında yer alır. Yengeniy Zamyatin Biz romanını 1915 Rus Devrimi ile getirilen komünizme karşı ağır bir eleştiri olarak görülür.

 ”Biz” Romanı

”Biz” Romanı, 1920yılında  hapishanede yazılmıştır. Yazar, o dönemin  totaliter toplum yapısıyla ilgili düşüncelerini kağıda dökerek, hayalinde fantastik bir anti ütopya yaratır.  Ancak ”Biz” romanı, Sovyet Rusya’sına karşı bir karalama kampanyası olarak görülmüştür. YevgeniyZamyatin,kitabını Rusya’da basamayacağına karar vermiştir. Çareyi, romanının bastırmak için İngiltere’ye kaçmakta bulmuştur.Fakat, ”Biz” Romanı, Çek’ler tarafından Rusya’da gizlice basılmıştır.

Zamyatin, bunun üzerine hapse atılarak, sakıncalı yazarlar arasında gösterilmiştir. Romanını zaten hapishanede yazmaya başlayan yazar, ilk baskısında da hapishanededir.

Kitap, bir gazete haberi ile başlar. Bu haberde Entegral isminde bir geminin inşa edileceği bildirilir. Geminin gönderilmesiyle birlikte evrendeki tüm insanlığa mutluluğa giden yolun vaat edileceği ilan edilir.

Haberde, gerekirse mutlu olmaları için zorlanacakları, denetleneceklerini bildiren bir yazı bulunur. Hemen akabinde kitabı baştan sona Entegral gemisini inşa eden D-503’ünağzından kısa kısa kesitlerle okuyoruz.

Tek Güç Velinimet’tir

Kitaptaki toplumda her şey matematiğe dayanır. Kesinlik en elzem unsurdur. Toplumun en ayırt edici özelliklerinden biri insanların isimlere değil, numaralara sahip olmasıdır. Asıl yönetici devletin tek gücü olan Velinimet’tir. Bu toplumda farklı düşüncelere yer yoktur. Tek bir doğru ve gerçek vardır; onu da yönetim belirler.

Bütün evler camlardan inşa edilmiştir. Doğal olarak, herkes herkesi görebilir. Yalnız, cinsel birleşme esnasında perdelerin inmesine izin verilir. Bunun da belirli zaman dilimleri vardır. Pembe bilete sahip olanlar sadece cinsel birleşme yaşayabilir.

Bu toplumda herkes istediğiyle birlikte olabilir, evlilik diye bir kurum yoktur. İnsanların numaralarının bulunduğu rozetleri vardır ve yanlarında taşımak zorundadırlar. Herkes aynı anda kalkar, çalışır, yemek yer ve aynı saatte uyur.

Anne baba kavramı da yoktur, çocuklar doğdukları andan itibaren, tek güç Velinimet’ebırakılır.Teknoloji alanında inanılmaz gelmişlerdir,aklımıza gelebilecek her işimakineler yapar. Tek bir amaca hizmet ederler; o da sistemin devamıdır.

Başkahraman, D-503’tür ve I-330’a aşık olur, tüm dünyası değişir, gerçeklik doğruluk kavramını yitirerek aydınlanma yaşar. Biz olmak yerine ben olmaya başlar. I-330’a olan tutkusu onu kıskançlığa iter. Kendi içinde bir devrim başlatır, başkaldırır. Fakat her şeye rağmen sisteme yenilir.Hayal gücünün  yok edildiği bir makineye girmesiyle  Velinimet’e yenik düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir