Yenişehir’de Bir Öğle Vakti Romanı Ve Karakter /Kişilik Analizleri

Sevgi Soysal’ın kaleme aldığı Yenişehir’de Bir Öğle Vakti;  zengin içeriği, farklı karakterleri ve çeşitli ruhsal karmaşa içindeki tipoloji özelliklerinin etkileyici bir şekilde anlatıldığı bir roman olarak güncelliğini koruyor. Romandaki akıcılık, doğal söyleşi ve sürükleyicilik adeta sizi yazıldığı dönemin içine sürüklüyor. Aynı zamanda büyük bir başarı ile hikâyeleştirilen kahramanların arasında yolculuğa çıkarak adeta dönemin tanıklığını yapıyorsunuz. Başyapıt olma özelliği, başarısı ve her dönem okunabilecek nitelikte olan klasik bir değer taşıması romanı vazgeçilmez kılıyor. Bu romanın konusu ise şöyle: Ahmet yoksulluğu artık geride bırakmış Kızılay alışveriş merkezinden hiç çıkmayan birisidir. Zamanında alışverişe ve para harcamaya olan bu açlık duygusu zamanla para kazandıkça yeniden ortaya çıkmıştır. Para kazandıkça yeniden harcama isteği ve coşkusu artmış, bu istek eskiden gelen bastırılmış duyguların bir eseri olarak okuyucuya sunulmaktadır.

Şükran Ahmet’e âşıktı fakat Ahmet ona aynı duygularla bakmıyor sadece onunla gönül eğlendirmek istiyordu. Hatice Hanım emekli bir öğretmen olup,  görgülü eğitimli ve adaletten yana bir kişiliği;  dobra dobra ve açık sözlü bir kimliğe sahipti. Hatice Hanım çabuk sinirlenir işlerin hemen hızlıca bitmesini isterdi. İsviçre’de eğitimini tamamlayan Necip Bey İse Hatice hanım’ı hiç sevmezdi.

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti romanı bu kişilik tahlilleri ile okurdan tam not almayı bilmiş nadide eserlerdendir. Roman’da Necip Bey, Hatice Hanım’ın çok konuştuğunu ve sürekli bağırdığını düşünürdü. Göçmen bir ailenin kızı olan Mehtapsa bankada çalışır; Necip bey zamana zaman bakaya gelir hesaplarını kapatır Mehtap hanımla sohbet eder içini ona dökmekten çok  hoşlanırdı.. Necip beyin yanı sıra Salih Bey; güngörmüş bir ceza hukuku profesörü olarak yetişmiş sabırlı ve kültürlü bir beydi. Aynı zamanda rahat ve konforlu bir hayata da sahipti. Mevhibe hanımla evli olan Salih Bey vaktini okuyarak, saygın ve bilgin bir şekilde geçirirdi. Mevhibe hanım aşırı titiz,  siyasal konulara duyarlı ve aşırı temiz bir kadındı. Güngör esnaf olarak Amerika işi işleri, pahalıya satar, karşılında çevresine renkli boyalı paskalya yumurtası verirdi.

Mevhibe hanımın kızı ise genelde istediğin yapamamaktan şikâyet eden ve sürekli isyan ederek yaşamaya alışkın bir kızdı. Abisi Doğan ile uzak yaşamışlar hayat onları bir birinden kopuk yaşamaya itmişti. Sonrasında hayatlarına giren kişilerle normal bir hayat sürmeye devam eden bu kişiler sıradanlıktan kısa bir süre bile olsa uzaklaşmasını bildiler. Yenişehir’de Bir Öğle Vakti daha pek çok karakterin toplumun renkli ve bir o kadar farklılaştırılmış kişisine ve ruh dünyasına hitap etmektedir. Ayrıca eser olağanüstü başarılı kurgusu ve parlak üslubuyla güncelliğini korumaya, okurlarca ilgi ile takip edilmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir