Yaşar Kemal – Ortadirek Özeti

Ünlü yazar ve şair Yaşar Kemal’in çok okunan kitaplarından olan Ortadirek Romanı, çoğunluğu Adana’da bulunan Çukurova Bölgesinde geçmektedir. Bu bölgede yaşayan ve maddi durumu iyi olmayan kişilerin hikayelerini konu alan bu roman, Yaşar Kemal’in önemli romanlarından biridir. Ünlü yazarın “Dağın Öteki Yüzü” başlıklı üçlü roman serisinin ilk kitabıdır. Ortadirek isimli romanda pamuk işçilerinin yaz sonu sonbahar başında Çukurova’ya göçünü konu alıyor. Yalak Köyünden olan Halil Emmi, işçilerin koordinasyonunu sağlayan ve işçileri Çukurova’ya getiren kişidir.

Halil Emmi oldukça yaşlıdır ve köylüleri koordine etmek için yalnızca at ya da eşek sırtında köye gidebilir. İşçilerin sağlandığı köydeki tek at ise Meryemce Ananın atıdır. Fakat Halil Emminin Meryemce Ana ile arası bozuktur.

Halil Emmi ve Yalak Köyünün muhtarı Seferi ağanın tarafındadırlar, olan olaylarda ağanın tarafını tutarlar. Bu taraf tutmadan dolayı pamuk tarlalarının en verimsiz olanları Yalak Köyünün sakinlerine düşer. O yıl kendilerine gelen pamuk gelirinin düşük olması sonucu köylülerin morali oldukça bozuktur.

Köy sakinlerinden olan Uzun Ali ise anası Meryemce, iki çocuğu ve eşi Elif ile birlikte pamuğa gidecek olan kafileye katılır. Kafile, pamuğa doğru gece yola çıkar ve gündüzleri de dinlenirler. Meryemce yaşlı olduğu için atla gider ve yanında da çocukları ve torunları yürüyerek yol almaktadır. Halil Emmi de yürüyemeyecek kadar yaşlı olduğundan Meryemce’nin atının arkasına biner.

Kafile yoldayken yağmura yakalanır ve topluca ormana sığınırlar. Bu sırada Meryemce ve Halil Emmiyi taşıyan at kafilenin hızına yetişemez ve geride kalır. At, yaşlı olduğundan yola daha fazla devam edemez. Ertesi gün ise Ali, geriye dönerek annesini bulur ve ormana kadar getirir. Bu arada yaşlı at ölmüştür. Meryemce’ye göre yaşlı at, onunla birlikte Halil Emmi de ata bindiği için dayanamayıp ölmüştür. Ali ise atı ölen annesini memnun etmek amacıyla annesini pamuk tarlasına kadar sırtında taşımaya karar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir