Yakup Kadri Karaosmanoğlu – Yaban

Yakup Kadir Karaosmanoğlu’nun kaleme almış olduğu Yaban Kitabı, aydın ve halk arasındaki uçurumu anlatan Türk edebiyatında nadir örnekleri bulunan roman türlerinden biridir. Yer olarak Eskişehir Porsuk çay’ına yakın bir köyde yaşayan ve buraya İstanbul’dan gelmiş olan bir ‘’yaban’’ı anlatır. Kitap aynı zamanda Yakup Kadri’nin en başarılı romanı olarak da bilinir. Kitapta genel olarak anlatılmak istenilen durum ise köylü aydın arasındaki uçurumun, aydınların köylü yaşantısından kendini soyutlamasından kaynaklı olduğu işlenir.

Karakterler

  • Ahmet Celal
  • Salih Ağa
  • Mehmet Ali
  • Bekir Çavuş
  • Emine

Özet

Yaban Kitabı asıl kahramanı Ahmet Celal olarak karşımıza çıkar. Cihan harbinde kolunu kaybederek kurtulan bir gazidir. Savaş sonrasında yapayalnız kalan Celal, İstanbul’un o dönemde işgal edilmesi ile de oraya dönemeyeceğinden bir asker olan Mehmet Ali ile onun köyüne gider. Ancak köye gittiği ilk andan itibaren oradaki insanlar ile arasındaki farkı anlar. Köylülere göre de Celal ‘’yaban’’ olarak adlandırılır. Celal geldiği köyde acılarını bir kenara bırakarak huzura kavuşmayı hedefler. Anca kısa sürede bu yabanlığının bir yazgı olduğunun farkına varır.

Savaş konusunda işgal edilen yerleri ve yaşanılan olayları köylü halkını dalyana getirmek için anlatsa dahi, köylüler sadece yeniden askere gidip gidemeyecekleri konusu ile ilgilenir. Celal durumun ciddiyetini anlatmaya çalışsa dahi köylü irdelemez. Köyde herkese söz geçiren Salih Ağa adında biri vardır. Celal fark etmiştir ki ne kadar çabalasa da yapayalnız kalmıştır. Durum böyle olunca da karakter, bir bunalıma sürüklenir.

Bir gün dolanırken bir kıza rastlayan ve ona aşık olan Celal, kızı unutamaz. Bir gün köye Şeyh Yusuf adında biri gelir. Bu adama köylülerin hürmet ettiğini gören Celal adamın halkı kandırdığını belirtse de kimse onu dinlemez. Bir gün aşık olduğu kızı görmek umuduyla gittiğinde Mehmet’in kardeşi İsmail ile karşılaşır ve öğrenir ki İsmail’in sevdiği ile kendi aşık olduğu kız aynı kişidir. Bu durumun ardından Celal’in ve köylünün başına çeşitli olaylar gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir