Turnede Bir Artist Öldürüldü- Nahid Sırrı Örik

Nahid Sırrı Örik 1895 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kitaplarında kadınları çok iyi tanımlar ve betimleme konusunda üstün bir yeteneğe sahiptir. Tarihi çok sevmiş ve tarihi anlatma konusunda büyük bir haz duymuştur.

Romanlarında genellikle detaylara çok yer vermiştir ve detaylı anlatımı ile kitabı okuyucuda canlandırma konusunda çok başarılı olmuştur. Teknede Bir Artist Öldürüldü kitabı çok detay bir özelliğe sahip değildir. İnce ve olayı direkt olarak anlatmaya yönelmiş bir kitap olduğu söylenebilir.

Turnede Bir Artist Öldürüldü Kitabının Konusu

Kitabın içerisinde yer alan ana karakter Nezihe’dir. Nezihe güzel bir kadındır ve ünlü olmak ister. Ünlü olmak için çok çabalamış olmasına rağmen İstanbul’da hala istediği gibi bir yaşama ulaşamamıştır. Kendisi şarkı okumak ve bir mekanda yer almak ister.

<Ancak çalıştığı işinde kuruyemiş satmakla görevlidir, üstelik Nezihe’ye göre çok yeteneksiz olan insanlar mekanlarda yer alırlar. Bu durum hoşuna gitmese bile herhangi bir tepki gösteremez çünkü paraya ihtiyacı vardır. Diğer insanları sahnede görmeye dayanamayan karakter, temizlik işiyle ilgili iş aramaya başlar.

İşe başvurmak için gittiği bir yerde aradığı işi söylemeye utanır ve söyleyemez. Bu esnada kendisine başka bir hayatın kapısını açacak turnenin teklifini alır. Kendisini dünyanın en keyifli ancak en ümitsiz insanı olarak görebileceği bu turnede yaşadıkları kitapta çok sade bir biçimde anlatılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir