Turgenyev- Babalar Ve Oğullar

Ivan Sergeyevıch Turgenyev, kimdir? 1818-1883 yıllarında yaşamış. Orel kentin de dünya gelmiştir. Varlıklı bir çiftçi ailenin çocuğundandı fakat yoksul düştüler. Üniversiteyi Petersburg Üniversitesi’nde okumuş ve mezun olduğu üniversitenin edebiuat grubunda yer almıştır. Moskova’dan sonra eğitimine Berlin’de de devam etmiştir. Ülkesine döndüğünde ise edebiyatçı olmaya karar verir. Bu grup toprak köleliğine karşıdır. Annesinin ölümünden sonra kendisine büyük bir miras kalmış ve zengin olduktan sonra himayesindeki kölelere özgürlüğünü geri verir. Gogol’un ölümü üzerine bir makale yazmıştır ve bu makale nedeniyle hapse atılmıştır. Çarlık, halkı soylulara karşı olumsuz yönde etkilediği için onun ülke dışına çıkmasını yasaklamıştır.

Aslen Rus olan yazar, 1852 yılından 1883 tarihine kadar Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşamını sürdürmüştür. Rus edebiyatının en büyük realist yazarlarından diyebiliriz. Tüm eserlerinde dönemin toplumsal çelişiğini, Rus asilleri ve köleleri arasındaki uyuşmazlığı gerçek bir şekilde yansıtır. Eserlerinde umudu, çaresizliği ve hüsranı yoğun olarak işler.

Eserin Konusu

Turgenyev, Babalar ve Oğullar;isimli eserinde, Rusya’nın 20. yüzyılda içine girdiği siyasal ve sosyolojik değişimini ve devrimin eşiğinde yer alan bir ülkenin içine girdiği olayları çok yönlü olarak konu edinmiştir. O dönem Rusya’sında yaşanan geleneksellik ve bireysellik arasında olan çatışmayı bizlere göstermekte. Bu gelenek ve bireysellik romanın merkezini oluşturur.Çağın Rusya’sındaki babalar, köklerden gelen ve ataerkil bir yapıdayken, yeni nesil köktenciliği ve tüm bu geleneksel yapıya baş kaldırmıştır. Romanda bu kuşak çatışmasının içine girdiği savaş konu alınmıştır.

Kitapta orta yaşlı oğlunu çok seven baba Nikolay, oğlu Arkady ve amcası Pavel’in arasında geçen olay döngüsünü konu edinmiştir. Arkady’nin annesi ölmüş ve babası köylü bir kadınla gayri resmi bir ilişki yaşamaktadır. Kadınla evlenmemesi kendi isteğinden dolayı değil, kardeşinin işine saygı göstermesidir. O yıllarda Rusya’da işçi sınıfı ve asker sınıfı arasında kesin bir ayrışma vardı ve Pavol bir Çarlık subayıdır. Arkady’nin babası Nikolay, devrim gelmeden önce radikal değişimlere sıcak bakan bir adamdır esasen. Hatta özgürleşmeden önce köleleri kendi isteğiyle azat etmiştir. Arkady ve yakın arkadaşı olan Bazarov kasabada Anna ve Katya isminde iki kıza âşık olurlar. Kızlar gelenekselliğe karşı ve devrimci bir yapıdalardır. Ancak aileler bu ilişkiye karşıdır ve iki kuşak arasında bir çatışma farkı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir