Tolkien: Maker of Middle Earth Kitabının incelemesi ve Konusu

Tolkien: Maker of Middle Earth adlı kitap, Orta Dünya üzerine çeşitli notların mevcut olduğu bir kitaptır. Bu yazımızda sizlere kitabın içeriği hakkında bilgiler sunacağız.  Bu kitap ile Yüzüklerin Efendisinin ve Hobbit’in yazarı bu kez yazdıklarıyla değil illüstrasyonluğuyla karşımıza çıkmaktadır.

Kitap İncelemesi

Konuya Kitabın incelemesi ile başlamak en doğrusu sanırım. Kitabın içeriğine baktığımızda Tolkien üzerine yazıldığını görüyoruz. Onun önceden keşfedilmemiş fotoğraflarını, Orta Dünya üzerine çizilmiş haritalarını ve notlarını anlatmaktadır.  Yazarın bugüne kadar hiç kimse tarafından bilinmeyen çizimleri Oxford’daki Bodleian Lİbrary’de sergilenmiştir.Sergide yer alan eserler, Tolkien: Maker of Middle Earth adlı kitap adı altında bir araya getirilmiştir. Yazımızda az önce de belirttiğimiz gibi Orta Dünya üzerine çizilen haritaları da bu sergi de yer almıştır. Bu haritaların bir özelliği ise The Book of Ishness kitabında kullanışmış olan eskizlerden oluşmasıdır. Bu bahsedilen kitapta yazara aittir ve 1911 yılı ile 1915 yılları arasında yazmıştır. Yazar kendisini profesyonel bir ressam olarak görmese de, Hobbit’in ilk sürüm kapağını da kendisi tasarlamıştır.

Tolkien’in anlamı Orta Dünya’nın Kurucusu manasına gelmektedir. Bu kitapta yer alan Tolkien’in bavulu, sanat malzemeleri ve piposu gibi kişisel eşyaları ilk kez sergide kişilerle buluştu. Tolkien’in çocukluğundan başlayıp Orta Dünya’nın nasıl ortaya çıktığı gibi konuları ele almakla birlikte onun bir profesör ve yazardan daha fazlası olduğu da göze çarpmaktadır. Tolkien kitabı, Orta Dünya’nın oluşturduğu diller için bir arka plan mahiyetinde meydana getirdiğini ifade ediyor. Tüm amaç dillere hayat vermektir. Ortaya çıkarılan haritalar, resimler, çeşitli çizimler, semboller ve daha nicesi bu gidişata eklenmektedir. Orta Dünya diller için meydana gelmiş ve ince ince işlenmiş bir dünya. Orta Dünya’nın yansımaları eserin içeriğinde okurlara ulaştırılmaya çalışılmaktadır.

Büyük Tolkien sergisi için 2018 yılında bu kitap ortaya çıkarılmış ve gerek kitabın içinde anlatılanlar gerekse baskı kalitesi sayesinde uzun seneler muhafazasını korumuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir