Tiffany’de Kahvaltı

Tiffany’de Kahvaltı, Truman Capote’nin 1958 yılında yayınlamış olduğu novella türünde ki romanının adıdır. Özgün adı Breakfast at Tiffany’s olarak geçen roman Random House kitabevi tarafında yazarın üç kısa hikayesi ile birleştirilerek yayınlanmış ve tek kitap haline getirilmiştir. Roman ülkemizde ise ilk kez Bilgi Yayınevi aracılığı ile Meral Alakuş’un Türkçe diline çevirmesi ile ‘’ Tiffany’de Kahvaltı ‘’ olarak yayın hayatına geçmiştir. 2006 yılında roman bu defa başka bir yayınevi olan Sel Yayıncılık tarafından tekrar aynı çeviri ve isim ile basıma girerek okur ile buluşmuştur. Kitap içerisinde 1961 yılında tarihi film uyarlamasından alınan fotoğraflar kullanılmıştır ve fotoğraflar da ünlü oyuncu Holly Golightly karakterini canlandıran Audrey Hepburn bulunmaktadır.

Kitap Hakkında

Amerikan Edebiyatı içerisinde önemli bir yere sahip olan kitap hakkında, okurlara göre  yazarın hayatından izler taşıdığı bilinmektedir. Amerikalı olan ve roman, öykü ve oyun yazarı olarak bilinen Truman Capote’nin bu romanının en başarılı romanlar arasına girmesi birçok insan tarafından okunarak kısa süre içerisinde popüler bir kitap haline gelmesini sağlamıştır. Yazarın en başarılı kitabı olarak da adı geçen Tiffany’de Kahvaltıkonu olarak 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru yaşanan birbirinden tamamen bağımsız iki gencin aşkını anlatır. Hayata karşı umutlarını taze tutamayan iki farklı insanın zor ve insanın içine işleyen hikâyesini ele alan roman beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

Sinema Uyarlaması

Amerikalı yazar Truman Capote’nin oldukça başarılı romanının sinema uyarlaması 1961 yılında başarılı bir yönetmen olan Blake Edwards’ın çalışması ile sinemaya başarılı bir şekilde aktarıldı. Romanı oldukça büyük bir özenle senaryolaştıran George Axelrod filmin başarısına başarı katmıştır.

Amerikan Edebiyatı’nda önemli bir rol oynayarak artık klasik hale gelmiş romanın sinema uyarlamasında Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam ve Mickey Rooney gibi önemli isimler rol almıştır. Film içerisinde kullanılan müziklerin yapımını üstlen Henry Mancini sayesined film 2 adet Oscar ödülü almaya layık görülmüştür. Film Türk sinemasına Çılgınlar Kraliçesi adıyla giriş yaparken bazı televizyon kanalları filmi Tiffany’de Kahvaltı adıyla yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir