Sokratis Ölüler Şehrinde- Suphi Varım Kitap İncelemesi ve Konusu

Sokratis Ölüler Şehrinde, Suphi Varım tarafından kaleme alınmıştır. Sokratis lakabıyla anılan özel bir dedektifin maceralarını bir seri halinde okuyucuya sunan yazar, kitabında doğup büyüdüğü İzmir’in hemen her yönünü ustaca betimleyerek, okuyucuya nefes nefese bir hikâyenin içerisinde gerçeküstü bir deneyim yaşatıyor. Yazar diğer sokratis serileri gibi bu kitapta da tarihin gizemli koridorlarında bir gezinti yaparak Hans Christian Andersen’in 1841 yılında Smyrna’da (İzmir) tuttuğu defterin izinden giderek, art arda işlenen cinayetlerdeki sır perdesini aralamaya çalışıyor.

Suphi Varım Kimdir?

Suphi Varım kimdir? Son dönemlerde dedektif hikâyelerine farklı bir bakış açısı getiren Suphi Varım, 1960 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Muğla Üniversitesinde kısa bir süre öğretim üyeliği de yapan yazar, İzmir Ticaret odası, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği gibi STK’larda profesyonel yöneticilik yapmıştır. Roman yazmaya başlamadan önceki yıllarda ekonomi ve siyaset konularında analizler yaparak çeşitli makaleler üreten Suphi Varım, emeklilik sonrası tam zamanlı olarak polisiye yazmaya başlamıştır. Evli ve bir kız çocuk babası olan yazarın Kamu yönetimi dalında lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri bulunmaktadır.

Sokratis Ölüler Şehrinde Kitabının Konusu

Sokratis Ölüler Şehrinde kitabının konusu ise şu şekildedir: İzmir’de geçen ve 1900’lü yılların döneminden kesitler sunan romanda, padişaha karşı yapılacak olan ayaklanmaya hazırlanan işçiler, kargaşa dönemlerinde işlenen faili meçhul cinayetler ve olayların ortasında son derece kurnaz ve inatçı bir dedektif olan sokratis anlatılıyor.

Diğer sokratis serisi romanlarda olduğu gibi son derece yüksek bir tempoya sahip olan roman, olayların örgüsü ve roman kahramanlarının muhteşem tasvirleriyle okuyucuyu peşinden sürüklüyor. Cinayetleri çözmek adına her türlü oyuna başvurmaktan kaçınmayan genç bir Rum dedektifin maceralarını anlatan roman, polisiye tarzı roman okumaktan hoşlanan ve İzmir’in o dönemlerdeki sosyal yaşamını incelemek isteyen herkesin kitaplığında bulunması gereken bir eser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir