Siyah Kan

Jean Chritophe Grange tarafından kaleme alınan Siyah Kan; polisiye roman serisinin en çok dikkat çeken eserlerinden. Siyah kan benzerlerine göre biraz farklı olan bir roman çünkü katil en baştan belli ve okurken katilin kim olduğunu merak etmiyorsunuz. Siyah Kan sürükleyiciliği açısından aksiyon, hız ve adrenalin meraklıları için tavsiye edilen bir roman olarak karşımıza çıkıyor. Kitapta önce katilin avlarını neden öldürmek istediğini; ikinci bölümde ise katilin cinayetine tanıklık ediyorsunuz ve adeta cinayeti beraber işlediğiniz hissine kapılıyorsunuz. Çünkü romandaki inandırıcılık ve akıcı tempo yazarın usta kalemi ile  bir kez daha   olağanüstü bir  nitelik kazanıyor. Katil bundan önceki cinayetlerinde arkasında hiçbir iz bırakmamıştır; fakat şimdi katil cinayeti işlediği odada kurbanı ile kanlar içinde yakalamıştır.

Konusu ve Cinayetin İşlenişi

Bilinci yerine gelen katil deli olduğunu öne sürüp idamdan kaçmıyor aksine aklının başında olduğunu ve idamı bekleyeceğini söyler. Şaşırtıcı olan bu durum ve olaylar silsilesi romanda yoğun bir şekilde heyecanla gerçekleşmektedir. Marc adlı avukatın araştırmaları merak uyandıran tespitleri ve delilleri ile Reverdi’nin katil imajı ve davası romanın ana anatomisini oluşturuyor.

Cinayetin soluk soluğa kan,  ölüm ve korku dolu anları adeta romanda an be an hissedilmektedir. Siyah Kan romanı ve yaşanan hikâyelerin oldukça esrarengiz ve acı bir şekilde okuyucuya verilmesi okuyucuda hem tiksinti hemde merak öğesini daha canlı tutmaktadır. Siyah Kan; Reverdi’nin kurbanlıklarının hep kız olması ve onarlı kurban etmesi; kızlara olan hassasiyetinin ve bağımlılığını bir eseri olduğunun adeta bir kanıtıydı. Şifresi olay örgüsü ve bütün gizem dolu yolculuğu ile roman; elinizden bırakmak isteyemeyeceğiniz nitelikte derin ve soğuk bir cinayetin anatomisinin resmini çekmeyi başarıyor. Okurken adeta kurgunun içine girecek; polisiye olan bu yapıtı merakla keşfe dalacaksınız. Siyah Kan, cinayetlerin,  kıskacın, korkunun ve adrenalinin tavan yaptığı polisiye bir roman olarak yayınevlerinin büyük bir tiraj yakaladığı başarılı serilerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir