Sinan Sülün’ün Karahindiba Kitabı Özeti ve İncelemesi

1980 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesinden bitiren Sinan Sülün daha sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İletişim Anabilim dalından mezun olmuştur. Zip İstanbul ve Hayvan Kültür Sanat Dergisi’nde editör olarak görev almıştır. Harvard Busines Review, Atlas Tarih gibi birçok dergi,   gazete ve internet sitesinde yazıları bulunmaktadır. 2011 yılında ilk kitabı olan Karahindibayı yayınlayan Sinan Sülün Türk Edebiyatının Yeni Nesil Öykücüleri ’de oldukça tanınan bir yazardır.

Özet

İlk öykü Aralık’ta hikâye ihanete uğramış, yalnız, işsiz, çaresiz Rıfat isimli bir adamın etrafında gelişiyor. Rıfat bu süreçte ağabeyi Arif ve annesinin birlikte yaşadığı eve sığınıp onlarla yaşamaya başlıyor. Hikâye Rıfat’ın gözünden yaşadığı acıları ve duygu karmaşalarını anlatıyor.

İkinci öykü Mavi Pelikan oldukça ilginç bir konuya sahip. Hikâye Numan isimli bir adamla Mavi isimli bir Mavi Pelikanın aşkını anlatıyor. Numan’ın aşkını sahiplenmek ya da aşkından vazgeçmek ikilemi arasında gidip gelmesini ve Mavi’nin de bu ikilemden çıkan karara göre yapacağı seçimleri anlatıyor. Oldukça ilginç fabl tadında bir öykü olmasından dolayı farklı bir anlatıma sahip bir hikâye.

Üçünü öykü olan Karahindiba kitaba adını da vermiş bulunmakta. Hikâyenin kahramanı olan Adnan işsiz, yazar olma hayalleri olan ama bunu nasıl yapacağını da bilmeyen bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Babasının baskılarından bunalan Adnan bir gün gazete okurken gazete de kendisini bir kokteyle davet eden bir ilan görür. Gidip gitmemek arasında kalan Adnan en sonunda kokteyle gitmeye karar verir ve olaylar gelişmeye başlar.

Hikayelere bakıldığı zaman fantastik öğelerin ağır bastığı Karahindiba kitabı okuyucuyu içine çeken akıcı bir anlatıma sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir