Simyacı- Paulo Coelho

Paulo Coelho, Rio’da dünyaya gelmiş oldukça renkli bir kişiliğe sahip bir yazar olarak sanat hayatı sayısız başarı ve ödül ile taçlandırılmıştır. Yazar Kitap yazmaya başlamadan önce şarkı yazarlığı yapmış, dini yolculuğunu da okuyucuları ile paylaşmaktan geri durmamıştır.  Yazar bu kapsamda Yapmış olduğu bir hac yolculuğunda ilk kitabında anlatmış; İkinci kitabı ise Simyacı ile adeta bütün yayınevleri tarafından merakla takip edilen bir yazar haline gelmiştir. Simyacı Edebiyatımıza büyük bir ses getirerek, birçok dile çevrilmiş ve çok satanlar arasında bir dönem zirveyi yakalamıştır.

Simyacı Kitabının Özeti ve Çarpıcı Yanları

Simyacı kitabında yazar; Mısır’daki piramitlerde saklı olan mirası aramaya koyulan bir çobanın öyküsü nü etkileyici ve akıcı bir dille anlatır. Ders verici bir nitelikte olan bu eserde; Santiago ebeveynleri tarafından bir papaz okuluna gönderilir ve ailesi sürekli Santiago’nun rahip olmasını ister. On altı yaşına geldiği zaman ise Santiago için her şey değişmiştir. Santiago bu sürede rahip olmak gibi bir gayesi olmadığını fark eder ve bunu ailesiyle paylaşmaya karar verir ve onlarla konuşur. Okuldan ayrılmak ve dünyayı gezmek istediğini ailesine söyler. Mutluluk uzakta görünüyor olabilir fakat mutlu olmak kişinin elindedir ve daima kişinin umutlarının tam merkezindedir felsefesi ile hareket eden kitap; en çok okunanlar listesinde olmayı başardı. Kitabın konusu bundan sonra Santiago’nıun Babasının ona altın vermesi ile devam eder. Santiago bu altın ile bir sürü alacak ve dünyayı dolaşmaya başlayacaktır. Dünyadaki en iyi yer kişinin kendi sığındığı kalbidir ve istekleridir.

Simyacı roman akışında, Santiago, kendisine bir sürü alır ve hayallerini büyük bir özveri ile gerçekleştirmeye başlar. Hayal âlemine dalan Santiago, geceleri uyurken gördüğü rüyaların gerçekleşeceğine her zaman inanır. Zamanla rüyasında Mısır’daki Piramit’leri görerek, rüyasında ise ona oraya gidip, oradaki altınları alması gerektiği etkileyici ve büyük bir gizemle söylenir. Rüyasının büyük bir etkisinde kalan Santiago bir falcıya gidererek, onun istekleri ve bu sır karşılığında öğreneceği sırların peşine düşer. Santiago zamanla Piramitlere yaklaşmış olduğunu görür ve bir sabah vakti uyanır ve kazmış olduğu yerin ise altınlarla dolu olduğunu görür ve çok şaşırır. Rüyası gerçekleşen Santiago bu gizemli yolculukta tıpkı rüyasındaki gibi Mısır’daki altınlara kavuşmuş bir şekilde kendini bulur. Simyacı kendini bulma yolculuğunda mutlu olmanın ve isteklerin bir gün gerçekleşebileceğinin en gizemli ve en esrarengiz bir şekilde anlatıldığı çarpıcı bir baş yapıt olarak güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir