Sevdalinka- Ayşe Kulin

Konusu

Boşnak halkı çok acı çekmiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı esnasında ve 1992 yılındaki savaşta soykırıma uğramışlardır. Kitap Boşnak halkının acısını topluma anlatır.

Özeti

Belgesel olarak yazılmış bir kitaptır, Boşnak halkının çektiği zulüm bu kitapta anlatılmıştır. Hikayeleştirilmiş bu acı okundukça, acı derinden hissedilir. Yugoslavya ateşlerin altındadır ve sürekli yanar haldedir. Boşnaklar çaresiz bir şekilde soykırıma uğruyordur. Bosna Savaşı’nın ilk üç yılına bu kitapta yer verilmiştir.

Nimeta ana karakterdir ve iki çocuğu vardır. Eşi ise inşaat mühendisidir. Kendisi Bosna Televizyonu’nda spiker olarak çalışmaktadır ve görevi gereği Bosna Savaşı dahil olmak üzere bütün olayları inceler. Zagreb’te çalışan meslektaşı Stefan ile tanışarak yakın arkadaş olur. Nimeta ya ailesini seçecek ya da Stefan’ı seçecektir, psikolojik bunalıma girer. Bu sırada Yugoslavya’da bütün her şey dağılmaya başlar ve iç savaşın eşiğine gelir. Artık iç savaş başlamıştır ve insanlar yavaş bir şekilde ölürler. Sırbistan daha büyük bir devlet olmak adına bir savaşa girer ve suçu olmayan Boşnaklar çok acı çeker. Bu savaşın bedelini en çok Boşnaklar öder ve tarih boyunca unutulmayacak bir soykırım yaşanır.

Ana Fikri

Savaşın kimseye getireceği bir mutluluk yoktur, savaş ölümü ve acıyı getirir.

Yazar Hakkında Bilgi

Ayşe kulin 26 Ağustos 1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazar olmasının yanı sıra gazetecilik de yapmıştır. Ağırlıklı olarak biyografi konularında roman yazmıştır. Sevdalinka kitabı 1999 yılında basılmıştır ve bu zamana kadar 20 kez basımı gerçekleşmiştir. Savaşın iç yüzünü hikayeleştirerek anlatan bu kitap okuyucuyu birçok gerçekle yüzleştirir. Bosna Savaşı’nı merak eden ya da soykırımını merak eden kimseler tarafından okunabilecek biyografi dalında bir eserdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir