Semih Gümüş Tüm Eserleri

Türk Edebiyatında Cevdet Kudret Ödülünü kazanan ve genel itibari ile öykü kategorisinde eserler veren Semih Gümüş, 1956 yılında dünyaya gelmiş olmakla birlikte ilk yazılarını 1995 yılından sonra kaleme almaya başlamıştır. Günümüze gelene kadarki süreçte birçok eseri okuyucusu ile buluşturan yazar, Semih Gümüş tüm eserleri çerçevesinde farklı kategoride yapıtlar ortaya koymuş, öykü ve söyleşi türünde yazılar yazmıştır.

Eleştiri yazı türünde önemli eserleri olan yazarın bu kategorideki ilk eseri Eleştirinin Sis Çanı. 2005 ile 2006 yılında yazdığı eleştirilerden oluşan kitap, yazılan roman ve öykülerin bir eleştirmen gözüyle incelenmesini konu alıyor. Aynı zamanda “Yazar Olabilir Miyim?” ve “Okumak ve Yazmak” isimli kitaplarında da nasıl yazar olunur, okurken ve yazarken hangi hususlara dikkat edilmeli gibi konulara değiniyor. Yazarın bir başka eseri “Hayat Pastanesi”nde ise her yaştan okura seslenerek, üniversite sınavına hazırlanan Osman’ın en yakın arkadaşı olan dedesini kaybettin sonra kendini yalnız hissetmesi ve beklenmedik olaylar ile yaşamının birden değişmesi ele alınıyor.

“Çözümleyeci Eleştiri” kitabı ise Semih Gümüş tüm eserleri arasında eleştiri türünde yazılan bir diğer kitaptır. Kitapta, Gümüş, metinden yola çıkarak nasıl eleştiri yapılacağı, yaratıcı bir şekilde nasıl ortaya konacağı gibi farklı konulara eğiliyor. “Edebiyat ve Yeni Zamanların Kültürü” isimli eserinde de eleştiri yazılarını toplamakla birlikte özellikle genç yazarlara konu ile ilgili tecrübelerini kitap aracılığı ile aktarıyor. “Öykünün Kedi Gözü” yazarın 2010 yılında kaleme aldığı bir başka eseri olmakla birlikte daha önce yayımlanan Öykünün Bahçesiisimli kitabın devamı niteliğinde yine farklı öyküleri okuyucu ile buluşturuyor.

Diğer Kitaplar

Yazarın öykü ve eleştiri türünde kalem aldığı diğer eserleri ise Romanın Şimdiki Zamanı, Yazarın Yalnızlık Burcu, Yazının Sarkacı Roman, Eleştirinin Sis Çanı, Yalnızlık Kime Benzer, Belki Sonra Başka Şeyler de Konuşuruz, Başkaldırı ve Roman, Modernizm ve Postmodernizm gibi yapıtları da okuyucu ile buluşmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir