Semerkant – Amin Maalouf

Konusu

Ömer Hayyam’ın İran topraklarında Semerkant’a gelmesi ile bu topraklarda yaşamış olduğu olayları tarihe damgasını vuracak nitelikte hala izlerini kaybetmeyen eserini kaleme alır.

Özeti

İranlı olan ve oldukça büyük bir bilge olarak namını salmış Ömer Hayyam’ın 11. Yüzyıl’da yaşamış olduğu hayatını ve Rubaiyat’ının öyküsünü de içeren, kendi gözünden yazılmış hikayesi anlatılır. Kitapta bulunan 2 bölüm yer alır. Bilge kişiliğinin yanı sıra şair olması ile de nam salmış olan Ömer Hayyam, herkes tarafından tanınan bir kişiliktir. Ömer hayyam’ın bir de hayali vardır. O da Semerkant’a gidip oraları görmek ve bütün ihtişamına tanık olabilmektir. Gitmiş olduğu her yerde başından bazı olaylar geçer. Bu sırada gittiği bir yerde kadı ile tanışır. Kadı ona başından geçen olayları kaleme almasını tavsiye eder. Bunun üzerine Ömer Hayyam, başından geçen olayları bir kitap haline getirmeye karar kılar. Ayrıca Ömer Hayyam’ın bu bilge kişiliğinin yanı sıra şair bir kişiliğinin olmasının etkisi ile de devlet kademelerinin üst rütbelerine kadar yükselir.

Ömer Hayyam artık iyiden iyiye herkesin itibar ettiği ve takdir ettiği bir kişilik olmuştur. Bu sırada Ömer Hayyam, yaşamış olduğu kötü koşullara rağmen kitabını özenle tamamlayabilmeyi başarabilir. Bunların yanı sıra kitapta Ömer Hayyam’ın eski bir dostu olan ve Alamut kalesinin başına geçmiş mükemmel bir planı ile tarihte günümüze kadar gelen Hasan Sabbah’a da yer verilir. Kitabın birinci bölümü böyle bitmektedir.
Kitapta ikinci bölümde ise Ömer Hayyam’ın gözü ile ve onun kaleminden yazılan hikayesi yerini Ömer Hayyam’ın hayranı olan Benjamin Omer adında bir kişinin Ömer Hayyam’ın bu eserini bulabilmek adına geçmiş olduğu çetrefilli yollardan geçmesi ile ve aksiyonlu kitabının Titanic gemisinde kaybolmasını anlatan son satırları arasında biter.

Ana Fikri

İnsanın istediği şeyler uğruna ve hayallerini gerçekleştirebilmeleri adına karşısına çıkan her türlü engellere rağmen gerçekleştirmekten vazgeçmemesi gereklidir.

Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Ömer Hayyam: Filozof, bilge, gök bilimci, herkes tarafından güvenilir bir nitelik kazanmış kişilik, matematikçi, deha’dır. Ayrıca olaylara objektif bakabilen bir yeteneği de bulunur. Şair’liği de göz ardı edilemez bir niteliktedir.
Hasan Sabbah:
Oldukça zeki, deha, araştırmacı, azimli, birçok bilimde kendisini geliştirmiştir; matematik, coğrafya, gök bilim, fizik gibi. Fakat bütün bu yeteneklerini kötüye kullanır. Tarihin en acımasız liderleri arasındadır ve hain planları sayesinde düşmanlarını alt etmeyi başarır. Alamut kalesinin başında, intihar timleri ve yalandan cennet bahçelerinde hurilere sahip olan bir lider.
Benjamin Ömer:
Maceracı, araştırmacı, kendisini; Ömer Hayyam’ın yazdığı Rubaiyat’ı bulmaya adamış olan birisidir. Ömer Hayyam’a hayrandır.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Kitap, tarihin karanlık odalarına ışık tutan ve bugün bile dersler çıkarabileceğimiz nitelikte oldukça kaliteli bir eserdir. Üstelik oldukça akıcı bir anlatıma sahip olan kitabın kaleme alınması da yalın bir dil aracılığı ile yapılır. Bu kitabı okumadan önce Alamut Kalesi’ni de okumanız sizin bu kitaptaki birçok olayı daha iyi idrak edebilmenize yarayacaktır. Bu kitapta Alamut Kalesi kitabı ile kesişen olaylar Ömer Hayyam gözünden anlatılır.

Yazar Hakkında Bilgi

Lübnan doğumlu olan Amin Maalouf, 1949 yılında dünyaya gelir. Ekonomi ve Toplumbilim bölümünü okuduktan sonra gazeteci olmaya karar kılar ve gazeteciliğe başlar. Paris’e 1976 yılında yerleşir ve orada yaşamaya başlar. Hala da oradadır. Bir sürü yayın organında köşe yazarlığı yapmasının yanı sıra, yöneticilik de yapar. Günümüzde de vaktinin büyük bir dilimini kitaplar yazmaya devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir