Şebnem İşigüzel

Şebnem İşigüzel 1973 yılında Yalova’da doğmuştur. Son dönem yaşayan yazarlardandır. Eserlerini kaleme alırken kullandığı dil okuyucuları tarafından oldukça beğenilen yazar eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Antropoloji bölümü ile devam etmiştir. Okulu bitirdikten sonra pek çok gazete ve dergide muhabirlik yapan yazar dünyaca ünlü yazarların kitaplarından da çeviriler yapmıştır. Yazdığı eserleri ile önemli ödülleri kazanmıştır.

Bunlardan ilki 1993 yılında yazdığı Hanene Ay Doğacak isimli kitabıdır. Kitap Yunus Nadi Öykü Ödülünü almıştır. İran’ın önemli şairlerinden Füruğ Ferruhzade’nin hayatını içeren tiyatro oyununu yazan sanatçı bu tiyatro oyunu ile oldukça ün kazanmıştır. Bu oyunun ismi Yaralarım Aşktandır oyunudur. Tamar isminde bir kızı ve Ararat isminde bir oğlu olan yazar günümüzde de yazılarına çeşitli yayınlarda devam etmektedir. Eserleri farklı dillere çevrilmiş ve okuyucusu ile buluşmuştur. Son zamanlarda aldığı ödüllerden birisi de 2017 yılındaki Duygu Asena Roman Ödülüdür. Bu ödülü yazdığı Gözyaşı Konağı: Ada 1876 isimli kitabı ile almıştır.

Şebnem İşigüzel’in Kitapları

Şebnem İşigüzelpek çok türde yazılar yazmıştır. Kitapları arasında Kürtçe’ye çevrilenler vardır. Yazarın eserleri şu şekildedir:

Roman türünde

1)Eski Dostum Kertenkele,

2)Sarmaşık,

3)Çöplük,

4)Resmigeçit

5)Kirpiklerimin Gölgesi

6)Venüs,

7)Gözyaşı Konağı: Ada

8)Ağaçtaki Kız,

9)İyilik,

Öykü türünde

1)Öykümü Kim Anlatacak,

2)Kaderimin Efendisi,

Bunların dışında yazar çocuk edebiyatına da ilgi duymaktadır. Annem, Ben ve Kargalar isimli çocuk kitabı 2011 yılında okuyucusu ile buluşmuştur. Ayrıca deneme türünde bir tane eser vermiştir. Bu eserin ismi Neşeli Kadınlar Arasında isimli eserdir. 2000 yılında kaleme aldığı bu eseri aynı sene okuyucuları ile buluşturmuştur. Eserlerinde kullandığı dil sade ve akıcı olan yazar günümüzde de yazı hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir