Samim Kocagöz – Kalpaklılar

Samim Kocagöz 13 Şubat 1916’da Söke’de doğdu. 1938’de ilk yayınlanan İkinci Dünya çıktı. Türk dili ve edebiyat bölümünü 1942’de bitirdi. Lozan Üniversitesinde sanat eğitimi gördü. Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp devlet konservatuarında sanat tarihi dersi vermektedir. Öğretim hayatı iyi olmasının yanı sıra öğretmenlik yapmasına rağmen tekrardan Söke’de çiftçilik yaptı. 1950’li yıllarda çiftçilik yaparken İzmir’e yerleşme kararı alır ve orada yaşamaktadır.

New York HeraldTribune ve yeni İstanbul gazetesiyle birlikte 1950’de “Sam Amca” öyküsüyle birincilik kazanmaktadır. Herkes tarafından çok bilinmeyen önemli bilgilerden biri de öykücü Ferzan Gürel’le kardeş olduğu bilgisi olmaktadır. 5 Eylül 1993’te İzmir’de vefat etti.

Kalpaklılar Romanının Konusu

Samim Kocagöz‘ünKalpaklılar romanı 1962’de yazılmaktadır. Roman, belgelere dayalı olarak konusu işlenmekle birlikte, epik bir dil kullanılmaktadır. Düzce isyanlarını, padişah yanlıları ile milli mücadele taraflarının verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır. Samim Kocagöz Kalpaklılar romanı belgelere dayalı olduğu için belgesel nitelikli tarihi bir roman olmaktadır. Ulusun bağımsızlık için verdiği mücadeleyi konu almaktadır. Roman’ın karakterleri ise Hasan Tahsin Bey, Kuva-yıMilliyeci Yusuf, Talip, Müjgan yer almaktadır.

Kalpaklılar Romanının 100 Temel Esere Seçilmesinin Nedeni

Samim Kocagöz Kalpaklılar romanı edebi bir dilden ziyade, gerçekçi ve belgelere dayalı olmasından dolayı 100 temel arasında olmaktadır. O dönemde yaşanan zorlukların nasıl olduğunu anlatan ve nesilden nesile okunması gereken önemli bir roman olmaktadır. Samim Kocagöz Kalpaklılar romanı o kadar gerçekçi bir dille anlatıldığı için belgesel niteliği yüksek olması bile 100 temel eser arasında olmasında büyük rol oynamaktadır. Romanın önsözünde “Eşsiz kahraman, ölümsüz Atatürk’e ve İstiklal ordusunun aziz şehitlerinin anısına, gazilerine armağan ediyorum” cümlesi nesilden nesile okunması gerektiğini kanıtlar nitelikte olduğu için 100 temel eser arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir