Sakın Kımıldama – Margaret Mazzantini

Sakın Kımıldama – Margaret Mazzantini kaleminden çıkmıştır. Margaret Mazzantini yazarlığında en ünlü olan kitaplardan bir tanesi de sakın kımıldama. Ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap listesi içerisinde yer alması da aslında ne kadar özel bir anlatıma sahip olduğunu en yalın hali ile gösteriyor. Birçok fazla sayıda ödül almış olması da yapısının ne kadar kaliteli olduğumu gösterirken aslında almış olduğu övgülerden ödüllere kadar her şeyi daha fazlası ile hak ettiğini okurlarına gösteriyor. Yazarın oldukça özel bir anlatımının olması okurları bir anda kendine çekmesi üzerinde de etkili oluyor.

Sakın Kımıldama İçeriği Ve Üslubu

Sakın Kımıldama içeriği ve üslubu, rahat bir tavrı okuyucuya hissettirir. Genel olarak üslup konusunda her kesime rahat bir şekilde hitap etmektedir. Oldukça yalın bir anlatım ile yazılmış bir kitap olması tercihleri arasında yer alan kişiler için müthiş bir deneyim olacaktır. Aslında birçok sayıda ödül alması ve bu kadar çok övülen bir kitap olması da içten ve yalın bir anlatıma sahip olduğunu gösteriyor. Yazar bu konuda içinden geçen hisleri okuyucusuna oldukça kaliteli bir şekilde aktarmayı da başarıyor. Bu da yazarlık hayatını aslında şu süreçlerde dahi ne kadar özel bir şekilde idrak ediyor olduğunun kanıtı.

Sakın Kımıldama içerik olarak hayli ilginç olan bir aşk hikayesi üzerine konu edinir. Bunun yanı sıra bir yandan da karakter çözümlemesi ile beraber ölüm karşısında yaşanan çaresizlik üzerine devam ediyor. Anlatılmakta olan aşk hikayesi ise aslında bilinen hikayelerden tamamen farklı bir yapıda. Başından sonuna kadar oldukça çarpıcı bir hikaye olması herkesin başladıkları an ellerinden bırakamamalarına da neden olmaktadır.

Sakın Kımıldama içeriği ve üslubu, yasak bir aşkın çevresinde şekillenir. Yasak aşk olarak yer alan hikâyenin baş kahramanlarından bir tanesi cerrah görevi ile Timoteo. Timoteo’nun çalışmakta olduğu hastaneye bir gün çok ağır yaralı bir hasta gelir ve gelen hasta aslında kendi kızı çıkar. Bu süreç içerisinde adam kızına annesi ile evli oldukları sırada yaşadıkları bir aşk hikâyesini anlatır. Aslında onu hayata yeniden döndürmek adına bunu anlatmak zorunda olduğunu düşünür ve en çaresiz anlarında başlar anlatmaya. Soğuk havalarda daha çok okunması tavsiye edilen bu kitap adeta insanların okurken gözyaşlarını tutamamasına engel olmaktadır.

Kitabı okurken insanların adeta kendisini içinde hissetmesi yazarın oldukça mükemmel bir şekilde duyguyu aktarmasındandır. Adeta okurken kendinizi onun yerine koyacak ve sanki bir film içerisindesiniz ve o rolü oynuyor gibi okumanıza yardımcı olacak. Yasak olan bir aşkın ve aslında hüzün dolu bir aşkın ne kadar da zorlu olduğunu gösterirken bir babanın kızına bunları anlatmak zorunda kalmasının ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. Kader denilen kavram bu noktada ortaya girecek ve aslında hayatın neler öğretmiş olduğu, bizlerden bir şeyler alınırken dahi bizlere neler katıyor olduğu bu kitap ile en güzel şekilde anlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir