Saka Kuşu- Donna Tartt

Saka kuşu, okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız türden bir kitap. Yapacak daha iyi bir işim yok diyorsanız ve bir kitaptan çok büyük beklentileriniz yoksa saka kuşunu okuyarak bazı duyguların ne denli yoğun yaşanabildiğine bizzat tanıklık edebilirsiniz. Saka kuşu romanını okurken ruhani bir yolculuk yapıp farklı duygular arasında sürüklendiğinizi hissedeceksiniz.

Donna Tartt Kimdir?

Küçük Arkadaşlar adlı romanıyla Pulitzer ödülünü kazanan Donna Tartt, 23 Aralık 1963 tarihinde Amerika’da dünyaya gelmiştir. 1981 yılında Mississippi Üniversitesine giren yazar, 2014 yılında en etkili 100 insan listesinde yer almıştır. Donna Tartt,Amerika’nın çağdaş edebiyatı kategorisinde en iyi yazarlar arasında yer alır. Yazara ait çok okunan kitaplar arasında Gizli Tarih, Saka Kuşu, Küçük Arkadaş, The Golldfinch adlı eserler ilk sıralarda yer almaktadır.

Saka Kuşu Romanının Konusu

Romanda, tamamen ilgisiz bir babanın oğlu olan 13 yaşındaki Theo’nun, hayatını kendisine adayan annesini bir terör eyleminde kaybetmesi ve sonrasında yaşadıkları anlatılıyor. Metropoliten müzesinde annesi ile birlikte vakit geçirirken meydana gelen patlama sonrasından annesinden uzaklaşan Theo, ölmek üzere olan yaşlı bir adamla konuşur ve kitabın sonuna dek sürecek olan bir gizem zinciri başlar.

Roman, müze patlamasında ölmek üzere olan adamın çocuğa verdiği bir yüzük, adres ve saka kuşu ile başlar.  New York gibi devasa bir şehirde yapayalnız kalan kimsesiz bir çocuğun yaşam mücadelesine odaklanan roman, keder, kimsesizlik, iyi ile kötünün doğası gibi temaları olağanüstü bir şekilde betimleyerek ilk sahifesinden itibaren okuyucuyu yakalıyor. Bu kitabı hem hızlı okumak isteyecek, hem de bitmemesi için ağırdan alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir