Sait Faik Abasıyanık – Hikâyelerden Seçmeler

Batı roman tekniklerine uygun olarak yazılan ilk Türk romanı olma özelliğine sahip olan Mai ve Siyah, Halit Ziya Uşaklıgil’in İstanbul dönemi romanlarının ilkidir. Yaşanıldığı dönemin sosyo-kültürel durumunu oldukça yalın bir dille gözler önüne seren roman, hayalleri olan bir gencin babasının ölümü sonrasında düştüğü durumu ve hayata karşı verdiği mücadeleleri konu almaktadır.

Halit Ziya Uşaklıgil Kimdir?

Servet-i Fünun ve Cumhuriyet döneminin en önemli romancılarından biri olan Halit Ziya Uşaklıgil, 1866 yılında İstanbul’un Eyüp semtinde dünyaya gelmiştir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan yazar, halı ticareti yapan babasının işlerinin bozulması sebebiyle İzmir’e yerleşerek İzmir Rüştiyesinde eğitim görmeye başlamıştır. İzmir’de bulunduğu yıllarda Fransızcasını geliştiren Halit Ziya Uşaklıgil, 1886 yılında Tevfik Nevzat ile birlikte Hizmet adlı bir gazete çıkararak yayın hayatına atılmıştır.

İlk büyük Türk romanı olarak kabul gören Aşk-ı Memnu adlı romanın da sahibi olan yazar, bu büyük eserini 1898-1900 yılları arasında yazarak en önemli Türk hikâye ve romancıları arasında yerini almıştır. Birçok deneme, oyun, hatıra ve gezi yazıları kaleme alan Halit Ziya Uşaklıgil, Oğlu Vedat’ın intihar etmesi sonrasında büyük bir bunalıma girmiş, yakalandığı hastalık sonrası tedaviyi reddederek 27 Mayıs 1945 yılında yaşamını kaybetmiştir.

Mai ve Siyah Romanının Özeti

Bir gencin babasının ölümü sonrası yaşadığı dramatik olayları oldukça akıcı ve sade bir dille anlatan Mai ve siyah, genç bir şairin mavi hayallerden siyah felaketlere nasıl düştüğünü ve verdiği mücadeleyi anlatır. Doğruluktan hiçbir zaman ödün vermeyen Avukat bir babanın oğlu olan Ahmet Cemil, öğrenimini sürdürdüğü yıllarda babasını kaybeder. Kız kardeşine ve annesine bakmak zorunda olan genç eğitimini bin bir güçlükle tamamladıktan sonra çalışma hayatına atılmak zorunda kalır. Ancak şiir yazmaktan ve yabancı dil bilmekten öte hiçbir becerisi olmayan Ahmet Cemil, yabancı dil dersleri vererek ailesinin geçimini sağlamaya çalışır.

İlk şiir kitabını tamamlama hayalleri kuran genç bir yandan da gazete ve matbaa sahibi bir ailenin kızı olan Lamia ile izdivaç hayalleri kurmaktadır. Ancak yaşamında hayallerle gerçeklerin çatışması hiçbir zaman bitmeyecek olan genç art arda yaşadığı felaketlerle sarsılır. Önce kız kardeşinin hamileyken eniştesi tarafından öldürülmesi, sonrasında sevdiği kız olan Lamia’nın bir subayla evlendirilmesi gencin yaşamını alt üst etmiştir. Son çare, annesini de alarak bu acılar şehrini terk edip Anadolu’nun ücra bir köşesine gitmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir