Sabahattin Ali- Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali ilk yazarlık tecrübesini bir dergi aracılığı ile yapmıştır. Toplumu gerçekçi görüşünü yazılarına da yansıtmış ve kendi fikirleri üzerine yazılar yazmıştır. Cumhuriyet dönemindeki Türk Edebiyatı’na kendi etkisini de bırakmış ve birçok kişi kendisini esin kaynağı olarak almıştır. Yoğunluklu olarak aşk konusunu benimsemiş ve bunu anlatmıştır.

Anlatmış olduğu aşk konusunu siyasi görüşleri ile de süslemiştir. Sadece yazdığı zamanları değil, kendisinden sonraki zamanları da etkisi altında bırakmıştır. Siyasi görüşlerini yoğun bir şekilde yaşayan bir yazar olmuştur. Siyasi görüşünden dolayı yaptığı eylemler nedeniyle Sinop Cezaevi’nde bir müddet hapis yatmıştır. Hapisten çıktıktan sonra siyasi görüşü ile anılmaktan sıkılmış ve bu görüşleri kırmak adına yazılar ele almıştır.

100 Temel Eser Listesi’nde yer alan bu kitap 1937 senesinde basılmıştır. Kitaba adını vermiş olan Yusuf karakteri Türk Edebiyatı içerisindeki romantik olan bir kişi olarak benimsenir. Romanın ana teması Yusuf ve Muazzez’in aşkı ve sonrasında yaşanacaklardır. Romantik bir kitaptır, bu kitapta hayatın getirmiş olduğu zıtlıkların savaşından bahsedilir. Kitabın içerisinde Yusuf’un hisleri ve iç dünyasındaki savaşı anlatılır. Sabahattin Ali cezaevinde yattığı sürede tanımış olduğu Yusuf adındaki bir kişinin hayatından esinlenerek bu kitabı yazmıştır. Normalde 3 cilt yazmayı planladığı kitabını iki sene içerisinde yazmış olan Sabahattin Ali, kitabı tek ciltte bitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir