Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan Özeti

İçimizdeki Şeytan isimli kısa roman, Sabahattin Ali’nin en ünlü romanlarındandır. Roman, boşanmak isteyen çift hakkında başlar. Roman bir tarafta boşanmak isteyen çifti konu alırken diğer taraftan da o zamanlarda çokça yaşanan sağ sol çatışmasını, milliyetçileri, faşistleri ve Turancıları konu almaktadır. Hatta bu siyaset kısmında Sabahattin Ali, faşist halka argo yorumlarla yaklaşmaya kadar işi vardırmaktadır.

Ünlü yazar ve şair Sabahattin Ali, Turancılar hakkında yazdıklarıyla Hüseyin Nihal Atsız başta olmak üzere ünlü ünsüz tüm Turancıların tepkisini kazanmıştır.

İçimizdeki Şeytan, Balıkesir’in Edremit ilçesi ile İstanbul arasında geçmektedir. Romanın baş kahramanları Ömer, Macide, Nihat ve Bedri’dir. Bu kahramanlar kendi içlerinde sağ ve sol görüşlü olarak birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Nihat ve Ömer, Kadıköy vapurundayken bir kızı fark ederler. Ömer, kızla konuşmaya karar verdiği anda vapur çoktan son durağa gelmiştir. Ömer, kıza seslenmek ve onunla konuşmak için adım attığında uzaktan akrabaları olan Emine Teyze Ömer’in hamlesini fark eder ve kızın isminin Macide olduğunu söyler. Ömer bu tesadüfe çok sevinmiştir fakat evliliklerinin sonucundan elbette ki habersizdir.

Macide’ye ilgi duyan tek kişi Ömer değildir. Macide’nin iki öğretmeni de ona ilgi duymakta ve her fırsatta onunla ilgilenmektedirler.

Bunalımda olan Macide, Ömer’in Emine Teyzede kaldığı dönemde Ömer ile yakınlaşır. Ömer, her gün Macide’yi okula bırakır ve okuldan alır. Okuldan aldığı bir gün Ömer, Macide’ye açılır. Macide bu durumuna olumlu cevap verir. Bu durum Emine teyzeye göre değildir ve tartışmalar sonucunda Macide, evden taşınır.

Böyle başlayan İçimizdeki Şeytan romanı, soluk soluğa okuyacağınız, bir günde bitecek bir kitaptır. Ayrıca Sabahattin Ali’nin diğer ünlü kitapları da öyledir. Kütüphanenizden Sabahattin Ali gibi büyük bir yazarın eksik olmamasını dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir