Saadetim Yıldızı Sultanım

Necdet Sakaoğlu’nun kaleme aldığı Saadetim Yıldızı Sultanım adlı eserinde yazar; Osmanlı Devrinin en çok konuşulan çiftini yazarak çok büyük bir oranda okuyucu kitlesi kazandı. Yazar; tarih sahnesi bakışı ve siyasi genel oluşum havasında verilen eserde Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve kızları Mihrimah sultanın hayatlarını kaleme aldı.

Necdet Sakaoğlu’nun büyük bir ustalık ve başarı ile kaleme aldığı eserde Hürrem Sulatan Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı mektupta  ‘’Saadetim Yıldızı Sultanım’’ olarak hitap eder. Kanuni Sultan Süleyman ise bu büyüleyici mektup yazılarına eşsiz beyitleri ile cevap verir. Sakaoğkluna göre; Hürrrem Sultan yazdığı büyü ve esrarengiz sesleniş biçimleri, mektup içerikleri ile adeta Kanuni Sultan Süleyman’a  büyü yapmıştır. Yazılardaki hitap, yüceltme ve övgü dolu sözler adeta Kanuni Sultan Süleyman’ı mest etmektedir. Dönemin yazı dili,  edebi bakış açısını da öğrenme fırsatı yakalayacağınız eserde, Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman yazdıkları beyit ve mesajlarla adeta tarihe kaynaklık etmektedirler.

Aşk Hikâyesi Konusu

Hürrem’in dillere destan aşk hikâyesi ve Kanuni Sultan Süleyman’a olan ilan-ı aşk derecesindeki mektupları kitabın genel muhtevasını oluşturmaktadır. Mihrimah Sultan ve Hürrem Sultan; ailesinin genel eşrafının da  konu edildiği kitapta  adeta   tarihe yolculuk ediyorsunuz.

Kitabın Osmanlıca terimleri ve özel saray sistemi niteliği olmasının yanında sevgiliye duyulan aşk ve hitabet biçimi romanda göze çarpan en önemli öğelerdendir. Hürrem Sultan’ın dönemin ağır şartlarında seferden dönemeyen sevgili eşi ve Hünkârı Kanuniye duyduğu aşk ve özlem barındıran cümleleri dönemim siyasal rejimine ve zorlu yıllarına da adeta ayna tutmakladır.

 Aşk ve edebi bir klasik eser niteliği taşıyan bu eser aynı zamanda tarihin padişahlarının ve aile hayatlarının da anatomisini çekmektedir. Gösterilen bu anatomi kayıtları ve aşk belgeleri Saadetim yıldızı Sultanım romanın en odak noktasında yer alan dikkat çekici ve büyüleyici olan saray eşrafı kalemlerinin bir eseridir.

Osmanlı hanedandı içerisinde yer alan asırlardır konuşulmaya devam eden bu çift içinde Hürrem Sultanı entrikacı bir kadın olmasının ötesinde âşık ve şair ruhlu bir kadın olarak yorumlanmış ve tarihe bu şekilde aksettirilmiştir. Bu kitap aynı zamanda Hürrem Sultan’ın Kanuni Sultan Süleyman’a olan aşkının da adeta kanıtı ve muazzam bir belgesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir