Ruşen Eşref Ünaydın – Diyorlar Ki Kitabı İncelemesi ve Konusu

Ruşen Eşref Ünaydın – Diyorlarki yazarın edebiyat tarihinde yer edinen ünlü sanatkârların ve fikir insanlarının mülakatlarını 1918 yılında kitap haline getirerek tanınmıştır. Yazarın büyük bir ustalıkla kaleme aldığı İstanbul ve İstanbul Çeşmeleri ile birlikte  ‘’Çeşmeler Kâşifi’’ ve bunun yanı sıra ‘’İstanbul Seyyahı’’ sıfatları ile de anılmaya başlandı. Yazıları sayesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü kendine has özelliklerinin yanı sıra ayrıca askeri dehasını da ele alan yazar bu durumu ilk kez Türk hatta dünya kamuoyuna tanıttı. Bütün bu bilgilerini ise bütün Mütareke döneminde Paşa’nın yanında olması sayesinde edinerek en güvenilir kaynak olduğunu kanıtladı. Milli Mücadele Dönemi’nin her anında yer alarak, kırk ay sürmüş olan bir yürüyüşe karşı olan bütün duygu, düşünce ve hislerini en samimi duygularla işleyerek özenle kalemine dökmüştür.

Kitabın İçeriği

Yazarın tanınmasında büyük bir rol oynayan kitabın içeriği incelendiği zaman eserin içerisinde Türk Edebiyatı’nda önemli yerlere sahip olan, başarılı, tanınmış on sekiz kişi yer alıyor. Ruşen Eşref Ünaydın – Diyorlar ki temel de ziyaret ve bununla birlikte mülakatlardan meydana gelen başarılı bir bütünün ortak çalışması olarak hayatımızda yer edinebilmiştir.

Eser içerisinde Abdülhak Hamid, Nigar Hanım, Sami Paşazade Sezai, Halit Ziya, Cenap Şehabettin, Hüseyin Cahit, Süleyman Nazif, Rıza Tevfik gibi birden fazla alanında oldukça başarılı Edebiyatçıyla yapılan sohbet, ziyaret ve mülakat yazıları eserin yakın tarihe kaynak olarak geçmesini sağlamıştır.

Kitap Hakkında

Yazarın kariyerinde büyük önem taşıyan kitap hakkında bilinen Türk Edebiyatı’nda kendi tarzında ilk örnek olduğudur. Hatta bazı edebiyatçılara göre eser kendi türü çerçevesinde alanının son örneği olarak da kabul görmelidir. Edebiyat tarihine bakıldığı zaman Ruşen Eşref Ünaydın – Diyorlar ki kadar hem olay bütünlüğü ustaca tasarlanmış, orijinalliğini koruyan ve kısa zaman da ses getiren başka bir eser meydana gelmedi. Eseri oluşturan denemeleri alanında en ünlü şairler ile sayısız röportajın derlenmesiyle birlikte Türk Edebiyatı’na çok faydalı ve verimli bir kaynak olarak yer edinmiştir. Eser özellikle Cumhuriyetten sonra ki kısım başta olmak üzere özellikle Türk Edebiyatı tarihinde çalışma yapmak isteyenler için en güvenilir, en yetkin ve en çok tercih edilen kaynak haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir