Robinson Crouse – Daniel Defoe

Özeti

Robinson Crouse İngiliz bir ailenin evladıdır ve ailesi ona güzel bir gelecek vermek ister. Ancak Robinson okyanuslara açılmayı ister ve içerisindeki heyecan arayan ruhu susturmak istemez. Ailesine haber vermeden denizlere açılır. Gemisi rüzgar içerisinde kalır ve Robinson’u deniz tutar. Denizlere tövbe eder. Bir müddet sonra tövbesini yutar ve tekrar kendisini denizlerde bulunur. Artık tüccarlığa başlamıştır. Gemisi korsanlar tarafından esir alınır. Kendisini bir anda Fas’ta bulur ve oradan kaçar. Bu sefer de bir gemi aracılığı ile Brezilya’ya gider. Tam karaya alışmışken İngiliz bir çift ondan köle getirmesini ister. Robinson için tekrar denizlerin yolu gözükür. Gemisi denizin ortasında paramparça olur ve Robinson dışında hiç kimse kurtulamaz. Deniz onu karaya bırakır ve geldiği yerde hiç insan yoktur. Çok fazla hayvan olduğunu düşünür.

Robinson adada yaşamak için kendisine parçalanan gemiden yiyecek taşır. Adadaki zamanlarında bulmuş olduğu bir mürekkep ile burada yaşadıklarını yazar. Adada kendisine bir mağara bulur ve orayı kendisine bir yaşam alanı kurar. Yirmi dört sene boyunca orada yaşar. Ada onundur ve orada kendisine ait güzel bir yaşam kurar. Ev yapar ve çeşitli sebzelerden yetiştirir. Adada bir tane esiri kurtarır ve onunla birlikte yaşamaya başlar. Bu esire onunla tanıştığı günün ismini koyar. Cuma ona kölelik yapar. Cuma ona adadaki esir olan tüm kişilerin anlatır ve beraber eski yaşantılarına dönmek için çaba gösterirler. İspanyol bir adamla birlikte Cuma’nın babasını da kurtarırlar.

Robinson ve yanındakiler bir gemiyi ele geçirmeyi başarırlar. İngiltere’ye beraber gelirler. Robinson’un ailesi dahil tüm tanıdıkları ölmüştür. Orada yaşayamayacağına karar verir ve Çin’e gitmek üzere yola çıkar. Yolda saldırıya uğrarlar ve Cuma öldürülür. Robinson en sonunda Çin’e ulaşır ve ömrünün çoğunu gezgin olarak geçirmiştir. Burada sakin bir yaşam sürmeye başlar.

Ana Fikri

İnsan ne kadar macera isterse istesin bağlı olduğu hayatından kopmamalıdır.

Kitaptaki Şahıs Ve Olaylar

Robinson: Maceraperest ve yetenekli birisidir. Macera merakı yüzünden ömrünün birçoğunda evinden ayrı kalmıştır.

Cuma: İtaatkar ve çok iyi bir insandır. Robinson tarafından ölümğn eşiğinden kurtarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir