Refik Halit Karay – Gurbet Hikâyeleri

Kitap Hakkında

Birden fazla kişinin başından geçmiş ve yaşanmış olan olayların anlatıldığı Gurbet Hikâyeleri Romanı Refik Halit Kara tarafından kaleme alınmıştır. 1980 yılında yayımlanan kitapta memleket özlemi en çok işlenen konulardan bir tanesidir.

Kitabın Ana Fikri

Kitapta insanın kendi memleketi kadar güzel bir yer olmadığı savunulmaktadır. Yine onun kıymetini, memleketlerinden uzak kalan insanların çok daha iyi bildiğini ve uğruna çok şeyden vazgeçebilecekleri kitapta savunulmaktadır.

Kitap Yazarı Hakkında

Yazar, 15 Mart 1888 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lise çağına gelince Galatasaray Lisesi’ne başlayan Refik Halit Kara, liseyi bitirdikten sonra Hukuk Mektebi’nde öğrenim görmeye devam etmiştir.

Bir süre memur olarak çalışması arından gazeteciliğe başlamıştır. Bir süre mütercim ve muhabirlik yapmıştır. Yazdığı yazılar nedeniyle vatan hainliğiyle suçlanarak Halep’e sürgüne gönderilmiştir. 16 yıllık süren sürgün ardından afla yeniden İstanbul’a gelmiş ve dergisini yeniden yayımlamıştır. Refik Halit Kara, 18 Temmuz 1965 tarihinde, İstanbulda’ki evinde hayata gözlerini yummuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir