Platon’un Devlet Kitabı Özeti

Matematikçi ve Antik Yunanlı güçlü bir filozof olan Platon, felsefe alanında çeşitli konuları ele alır. Asıl adı Aristokles olan düşünürün Devlet Kitabı, pek çok dünya felsefesini etkilemeyi başarmış bir kitaptır. Üstelik İslam Felsefesini de etkileyerek oradaki yazarlardan Eflatun takma adını alır. Ünlü yazarlarımızdan olan Farabi’nin eserlerinde kullandığı anlayış biçimi Devlet etkisi altında kaldığını bizlere açıkça belirtir nitelikte.

Özet

Platon’un Devlet Kitabı okuyanı her daim etkilemeyi ve düşüncelerini sorgulatmayı başaran bir kitaptır. Her dönemin kendine özgü olan zevk anlayışları bulunur. Kimisi geçmişte yaşadığı zevkleri özlerken kimisi de içki alemlerinde zevkten kendini kaybeder. Yazar burada şu soruyu sorar, bu devir sıkıntılı bir dönem olabilir mi?

Aşktan kurtulan Sophokles, bu durumu deli ve belalı bir efendinin elinden kurtulma olarak nitelendirir. Buradan yola çıkarak, yaşlılığın durağan ve eski isteklerini istemeyen biri olmasıyla kurtuluş yolu olarak görülebilir. Ancak yaşlılıkta da para önemlidir. Aslında tüm dönemlerde para önemli bir kavramdır. Bu dönemde ihtiyarlar, geçmişte yaptıkları ahlaksızlıkları düşünerek korkuya kapılırlar. Ancak doğru bir şekilde yaşamış ihtiyar, bu dönemde de oldukça rahat olur.

Platon’a göre doğrulur, en çok dikkat edilmesi gereken önemli bir erdem olarak belirtilir. Devlet Kitabı ile bizlere bunu açıkça aktarır. Kimseye kötülük etmezseniz, doğruluktan şaşmamış olursunuz. Bu süreçte kötü olana dahi kötülük edilmemelidir. Bunun nedenini ise Platon şu şekilde açıklar, kötülük, kötü olanı iyi yapmaz. Yani kötülük hiçbir dönemde ya da durumda doğru olarak kabul edilebilecek bir davranış şekli değildir.

Bir görüşe göre doğruluk kavramı, güçlünün işine geleni doğruluk olarak benimsemesidir. Hiçbir zaman bu güçlü kişi kendi işine gelenin dışına çıkmaz. Bu kişiler daima güç elinde olanın doğru yaptığını ve asla yanılmayacağını düşünen tiplerdir. Ancak her işin ehli olan biri kendi altında olanları gözetmesi gerekir. Bu durum bir doktorun hastasını gözetmesi olarak da adlandırılabilir.

Bazı görüşler vardır ki, doğru olanı hep ezerken güçlü olanın istediğini doğru kabul eder. Bu sebepten dolayı yıllardır. Zayıf halka olanlar daha çok vergi öderken, güçlü ve zengin olanlar dilediklerini gerçekleştirir. Bu sebepten de aslında toplumlar içerisinde doğruluk kavramı net bir şekilde bilinmez.  Bazı güçlü devletler de kendilerinden daha güçsüz olan devletleri, kullanırlar. Ancak bu işi gerçekleştiren devletin gücünü doğrulukla tutup tutmadığı önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir