Osman Aysu

Sanat insanlık için değişmez bir tutku ve ifade biçimidir. Bu ifade biçiminin yazılı anlatıma dayanan bir türü olan edebiyat, milyonlarca insan için vazgeçilmez bir tutku. Öyle bir tutku ki, insan yıllar boyunca profesyonel olarak başka bir meslek sahibi olsa da, tüm kariyerini bir kenara bırakıp eline kalemi alabiliyor. Hikaye anlatmak için gerekli olan sabır, detayları görme ve kompozisyon bütünlüğü, tutkunun zeka ve yetenekle birleşmesini destekleyerek, estetik hazzın ve insan ruhunu anlamanın en güzel yolu olan edebiyatı tüm canlılığıyla yaşatmayı başarıyor. İşte, bu tavrı gösteren ve eline kalemi alanlardan birisi de, Osman Aysu.

1936 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Aysu, ilk ve orta öğrenimini yine İstanbul’da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından avukat olarak işe başlayan yazar, uzun yıllar boyunca bu mesleği icra etmesinden sonra, içindeki yazarlık ateşini bastıramadı ve 1994 yılında ilk kitabını yayımladı. Özellikle 2000 yılı sonrasında üretkenliğini gösteren deneyimli edebiyatçı, ülkemizdeki en üretken yazarlardan birisi olma özelliğiyle öne çıkıyor.

Eserleri

1994 yılından bu yana yazarlık hayatına devam eden Osman Aysu, polisiye gerilim alanında ülkemizin önemli ve üretken sanatçıları arasındaki yerini, Türkiye’de en çok kitap yazan üçüncü sanatçı olarak koruyor. Hukukçu kimliğinin gerektirdiği detay kullanma ve bunları hikaye etrafında birleştirerek işleme yeteneğini yazarlıkta da sıkça kullanan Aysu, aksiyon dolu hikayelerini detaylarla birleştiriyor. Bugüne kadar 112 kitap yayımlayan yazar, 2018 yılında Sır ve Kapan isimli iki kitap daha yayımlayarak üretken özelliğini göstermeye devam etti.

Sürükleyici hikayeler yaratma yeteneği, akıcı dili ve yalın anlatımıyla öne çıkan yazar, ülke dışında çıkan romanlar da kaleme alarak, hikayelerini, hayal gücünü uluslararası çapta kullanarak, yaymayı başarıyor. Yüksek tempolu, detaylar ve dil kullanımı açısından zengin ve sürükleyici kitaplarıyla bilinen başarılı edebiyatçı, gerçekçi sahnelere yer verdiği romanlarıyla, okurlarını hayal güçlerini yoğun biçimde kullanmaları için başarıyla destekliyor. Kahramanları birbirinden son derece farklı sosyal katmanlardan seçen Osman Aysu, gözlem yeteneğini kullanıyor ve okurların sayfaları heyecanla geçmesini sağlayacak kadar hızlı bir ritim yakalamayı biliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir