Orkun Uçar

21. Yüzyılın başı, tıpkı takip ettiği 20. Yüzyıl gibi, Dünya çapında büyük sorunlar, dramlar ve aksiyonlarla dolu bir dönemdi. Savaşların büyük kısmına sahne olan ortadoğu, tarihsel önemini bu dönemde de, tıpkı şimdi olduğu gibi, sürdürmeye devam ediyordu. İşte böyle bir dönemde, Orkun Uçar  arkadaşı Burak Turna ile beraber kaleme aldığı Metal Fırtına,pek çok çevrenin ilgisini olumlu ve olumsuz manada çekmişti. Tüm dünya gibi, Türkiye’nin de hassas ve sancılı bir süreçten geçtiği dönemde, Türkiye’yi politik kurgu türüyle tanıştıran yazarlar, hayal gücünün sınırlarını zorlamayı başardılar.

1969 yılında, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde dünyaya gelen yazar, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gördüğü öğrenimi tamamlayarak, uzunca bir süre çeşitli dergilerde ve gazete kuruluşlarında çalıştı. Kariyerine medya sektöründe devam ederken, 1999 yılında, Nostromo Dergisi’nin açtığı Bilimkurgu Kısa Öykü Yarışması’nı kazandıktan sonra, yazarlık yeteneğinin farkına vardı ve edebiyat alanında çalışmalarını sürdürdü. Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübü ve devamında aynı isme sahip bir yayınevi kuran yazar, 1986’dan 1999 yılına kadar sürdürdüğü medya kariyerinden de faydalanarak, edebiyat hayatını sürdürmeye devam ediyor.

Eserleri

1999 yılından bu yana, bilimkurgu, aksiyon, gerilim ve politik kurgu gibi çeşitli türlerde eserler kaleme alan Orkun Uçar, gazetecilik kariyerinin de etkisiyle, güncel meseleleri takip etme ve analiz yeteneğini edebiyat hayatında sürdürmeye devam etti. İlk kitabı olan Kızıl Vaiz isimli romanı kendi yayınevi olan Xasiork Ölümsüz Öyküler Yayınevi’nden çıkaran yazar, ismini daha geniş kitlelere duyurmasını sağlayan kitabı Metal Fırtına’yı, 2004 yılında, Burak Tuna ile beraber kaleme aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’yi işgal girişiminde bulunduğu bir alternatif politik evreni konu alan konu alan kitap, uzun süre en çok satanlar listesinde yer aldı ve ülke gündemini meşgul etti.

Metal Fırtına kitabını seri halinde devam ettirerek, serinin son kitabı olan Metal Fırtına/Tengri kitabını 2015 yılında çıkaran yazar, eserlerinde politik analiz yeteneğini sıkça kullandı. Kişisel fikirlerini, yıllara yayılan araştırmalarla harmanlayan başarılı yazar, alanında haklı üne sahip kitaplarının yanı sıra, ses getiren fikirlere sahip eserler kaleme almaktan da çekinmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir