Orhan Pamuk’un Kara Kitap Eseri Özeti ve İncelemesi

Avukat olan Galip, tüm ailesi ile birlikte büyüyen bir karakterdir. Amcasının gittiği iş seyahatinde beğenerek evlendiği 2. eşinden Rüya adında çocukları olur. İlk eşinden Celal adında bir oğlu da vardır. Rüya, Celal ve Galip hep birlikte takılırlar. Yaşları ilerlediğinde Galip, Rüya’ya aşık olduğunu fark eder. Ancak rüya sol çevreye girerek oradan biri ile evlenmiştir. Bir süre sonrasında bu çevreden çıkarak eşinden ayrılır. Daha sonra Rüya ile Galip evlenmiştir.

Yaşadıkları monoton yaşamdan dolayı evliliklerinde sorunlar çıkmaya başlayan Galip ve Rüya, Galip’in bir gün eve geldiğinde Rüya’yı bulamaması ile birlikteliklerini sonlandırmışlardır. Ancak Galip nereye gittiğini bilmediği Rüya’yı aramaya koyulur. Bu dönemde Celal’de ortadan kaybolur. Gazetelerde yazı yazan Celal’in tüm yazılarını ezberleyen ve artık onun gibi düşünüp yazmaya başlayan Galip, Celal adına yeni yazılar da kaleme almaya başlar. Kısa sürede Celal’in kimliğine bürünen ve onun gibi davranan karakter, bir gün rüyasında gördüğü kabustan dolayı bulunduğu durumdan çıkarak toparlanır.

Kara Kitap Eseri, kitapta yer alan konu ve olay bakımından oldukça ilgi çekici bir kitap olmuştur. Üstelik dünya genelinde beğenilmesiyle de farklı dillere çevrilerek basılmıştır. Kitapta Galip karakterinin başından geçen olaylar, psikolojik durumu ve başka bir karakteri kendi benliği gibi benimsemesi, bunun sonucunda yaşadığı olayları ve durumu aktarır. Galip, tamamen Celal gibi olmaya başladıktan sonra bazı olayların da soru işaretlerini kendi kafasında net bir şekilde gidermiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir