Orhan Kemal’in Bereketli Topraklar Üzerinde Kitabı Özeti ve İncelemesi

Orhan Kemal’in Bereketli Topraklar Üzerinde Kitabı sosyal konuları ele alan dönemin başarılı romanlarından biridir. Kitap, Adana şehrinin Çukurova beldesinde yaşanılan toplumsal sıkıntıları ve halkın sorunlarını dile getirmek amacıyla kaleme alındı. Sosyal konuları işleyen bir roman olması açısından da bu tür romanların ilki olmasıyla da bilinir.

Kitap Karakterleri

İflahsızın Yusuf

Yusuf, çalışkan ve doğrucu biridir. Yaşadığı köyde herkes onu çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile tanır. Bu şekilde hayata tutunan Yusuf, üç kişilik arkadaş grubunda hayatta kalan tek kişidir.

Köse Hasan

Gurbete daha fazla dayanamayan ve çalıştığı fabrikanın da ağır şartlarını kaldıramayan hasan, hastalanarak ölen karakterdir.

Pehlivan Ali

Oldukça çekingen ve pasif bir karakter olan Ali, cinsellik konusunda zaafları olan biridir. Bir kadını beğenmesi ve onu takıntı haline getirmesi, üstüne de bir ağanın yanında ezilmesi ölümüne neden olmuştur.

Kitabın Özeti

Bereketli Topraklar Üzerinde Kitabı yukarıda belirttiğimiz üç arkadaşın etrafında geçer.

Çukurova’da yaşayan erkekler, para kazanmak için her yıl monotonlaşmış bir şekilde çevredeki iş bölgelerine çalışmaya giderler. Üç arkadaş olan Yusuf, Hasan ve Ali’de birlikte iş bulmak için yola çıkarlar. Tren ile birlikte Çukurova’nın yoluna çıkarlar. Burada bir tanıdıklarının yardımı ile üç arkadaş birlikte bir fabrikaya işe başlarlar. Ama Köse Hasan, fabrikanın ağır ve kötü kokulu havasına dayanamayıp hasta olur. Kısa sürede de bu hastalıktan dolayı ölür. Arkadaşlarının ölümünün ardından Yusuf ve Ali ise haksızlıklara başkaldırdıkları için çalıştıkları fabrikadan atılırlar.

Günler boyu yeniden iş aramaya koyulan bu iki arkadaş, bir inşaatta iş bularak burada çalışmaya başlarlar. Ali, kadınlara olan zaafından dolayı bir şoförün metresine kafayı takar. Kazandığı bütün parayı bu kadın ile birlikte bitirir. Tüm parası bitince de yeniden iş arayışına girer ve bir ağanın yanında işe başlar. Bu Ağa Ali’ye normalde üç kişinin yapabileceği işi tek başına yaptırmaya başlar aynı anda ondan faydalanıyordur. Bir gün yine iş yaparken ayaklarını patoza kaptırarak kan kaybından ölür.

Yusuf, çalıştığı inşaatta dürüstlüğü ve çalışkanlığı sayesinde oradakiler tarafından fazlasıyla sevilir. Eve dönme vakti gelince çalışanlar gideceği için üzülür. Arkadaşlarının ölümünün ardından oldukça üzgün olan Yusuf, kendine bir iş bulduğu için de mutludur.

Bereketli Topraklar Üzerinde Kitabı ile Orhan Kemal, o dönemde halkın yaşadığı problemleri farklı şekillerde ele alarak kaleme almıştır. Kitap içerisinde okurlar, düşündürücü olaylar ile kendilerine bazı dersler çıkarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir