Orhan Hançerlioğlu – Yedinci Gün

Orhan Hançerlioğlu 19 Ağustos 1916’da İstanbul’da doğdu. Meslekleri arasında yazar, araştırmacı, felsefeci, devlet memuru, kaymakam bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1939 yılında tamamladı. Şiirlerle sanat hayatına giriş yaptı. İlk şiir kitabını 1936’da “Kıvılcım” çıkardı. Şadırvan dergisinin düzenlediği yarışmada birincilik kazandı. 1951 ve 1957 yılları arasında her sene bir roman yazdı ve yayımladı. Genellikle roman, öykü ve şiir türünde eserler yazdı. En çok verimli geçirdiği zamanlar 1936 ve 1991 yılları arasında olmaktadır. 9 Temmuz 1991 yılında İstanbul’da vefat etti. Vefat etmesinin ardından da yazarın anılmasının nedeni Türk Edebiyatına kattığı eserlerdir.

7.Gün Romanının Konusu

Orhan Hançerlioğlu Yedinci Gün romanı 1957 de çıktı. Romandan daha ziyade dil bakımından da hikâye gibidir. Karakterleri Ömer, Rezzan, Sevgi, Işık, Gönül, Necmettin yer almaktadır. Yedinci gün romanının konusu ise bir insanın yedi günlük hayatını anlatmaktadır.

Konusundan ziyade final bölümü yazılmamasıyla dikkat çekmektedir. Açıklama olarak da romana ve romancıya saygıdan dolayı kısa tutulduğundan bahsedilmektedir. Orhan Hançerlioğlu Yedinci Gün kitabında Tevrat’tan Allah’ın yarattığı yedi günle ilgili alıntılar yapmaktadır.

7.gün Romanının 100 Temel Eser Olarak Seçilmesinin Nedeni

Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün romanı 100 temel eser olarak yer alır. Bu eser hem okurlar hem de öğrenciler için önemli olmasından dolayı okutulur. Okunması gereken bir eser olarak düşünüldüğü için 100 temel eser kabul edildi. Orhan Hançerlioğlu’nun Yedinci Gün romanı okuyanlar için romandan ziyade öykü niteliğinde olduğu için okuması kolay bir eserdir. Öğretmenlerin bile okuduğu ve okutulduğu bir eser olması önemli bir değer arz etmektedir. Yeni bir roman anlayışıyla Türk edebiyatına önemli bir katlı sağlayan bu roman edebiyat çevresi tarafından çok fazla övgüye layık görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir