Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil- Gençlerle Baş Başa

Ülkemizin kıymetli hocalarından olan Ali Fuat Başgil, 1893 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde doğmuş ve lise tahsili 1921 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde tamamlamıştır. Ünlü hukuk yazarlarımızın başında gelen Ali Fuat Başgil, Grenoble Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir.

Daha sonra Türkiye’ ye dönerek 1930 yılında Ankara Hukuk fakültesinde doçent olarak görevine başlamış ardından profesör unvanı alarak İstanbul üniversitesinde çalışmaya devam etmiş ve 1939 yılında ordinaryüs profesör unvanı almıştır.

Gençlerle Baş Başa Kitap İncelemesi

Birçok gazete ve dergide yazılar yazmış, gençler tarafınca ilgiyle ve övgüyle okunmuştur. Birbirinden kıymetli eserleri olan hocamızın en çok okunan, her yaştan nesile seslenen, en çok basılan eseri   Gençlerle Baş Başa’dır.

Gençlerle Baş Başagenç, tecrübesiz ve çıraklık döneminde olan tüm insanlara usul erken öğreten, nasihatlerden oluşan yararlı olabilecek bir pusuladır. Hocamızın kitabında bahsettiği konular, kullandığı üslubun naifliği şimdiki ve gelecekteki nesillere her daim ilham olabilecek bir şaheserdir.Eserin ilk basımı 1949 yılında gerçekleşmiştir. Kendi anı ve tecrübelerinden yola çıkarak gençlere öğütler veren Başgil, her zaman milletine karşı sorumluluk hisseden Başgil, eserinde Türk motiflerinden eski Türk bilgelerinden ve yazarlarından sıkça bahsetmiştir.

2004 yılında eser Milli Eğitim Banaklığı tarafından 100 temel arasına seçilmiştir. Ve okullarda öğretmen ve öğrencilerin okuması gereken kitaplar listesine konulmuştur. Hacmi az fakat içeriği çok kıymetli olan bir eserdir.Gençlerle Baş Başa adlı eser toplamda 7 kısımdan oluşmaktadır:

  • Başarılı Olma Yolları
  • Tehlikeleri ve Düşmanları
  • Başarılı Olmanın Şartları
  • Terbiyenin Ruh ve Karakter Üzerindeki Etkisi
  • Başarı Gösterme ve Verimli Çalışma
  • Çalışma Hayatı
  • Genellikle Başarılı Olmanın Kanunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir