Onur Caymaz’ın Herkes Yalnız Kitabı Özeti ve İncelemesi

1977 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Marmara Üniversitesi Elektronik- Bilgisayar Bölümü’nü bitirdi. Adam Sanat, Adam Öykü, Eşik Cini, Natos Öykü gibi dergilerde yazılar yayımladı. Çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazdı. Çok genç yaşlarda Edebiyatla tanışan Onur Caymaz; 1999 yılında Hayal Perisi İstanbul, 2000 yılında Kâh ve Rengi, 2002 yılında Ezilmiş Leylaklar Kitabı, 2004 yılında Seni Hatırlatan Yıldızlar, 2004 yılında Bak Hâlâ Çok Güzelsin, 2005 yılında Sanki Yarın Nisan, 2008 yılında Kalbin ve Tenin Bütün İstekleri, 2009 yılında Yaz Tarifesi, 2010 yılında Gece Güzelliği, 2011 yılında Hikâyeden Çocuk, 2012 yılında Gökyüzü Sineması, 2013 yılında Pervaneyle Yaren, 2015 yılında Herkes Yalnız, 2015 yılında Pervaneyle Yaren (2. Basım), 2016 yılında Hatırla Barbara Yağmur Yağıyordu ve son olarak 2017 yılında Sıfır kitaplarını yazmıştır

Özet

Onur Caymaz Herkes Yalnız kitabıyla toplumsal olayları ve bunların etkilerini ele almış.  Gezi olaylarını, çöp evden çıkan cesetleri, Ali İsmail Korkmaz’ı ve daha birçok içimize dokunan olayları etkileyici bir şekilde yazarak okurlarının ruhuna dokunmuş.

Bir hikayesinde Gezi olaylarında yaşananları tüm çıplaklığıyla ele almış. Atılan gaz bombaları, sıkılan sular, göstericilerin yaptıklarını tüm çıplaklığı ile anlatıyor.

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne ayrı bir yer vermiş Onur Caymaz. Ali İsmail Korkmaz’ın ölüm süreci gazete haberlerinden derlediği bilgilerle yer vermiş ve bunu çarpıcı dille okuyuculara aktarmış.

Çöpten evden çıkan cesetler ise kullandığı üslupla sanki olayların içindeymiş gibi hissediyorsunuz.

Yazım tarzı çok özgün olan Onur Caymaz kullandığı kelimeler ile okuyucunun yüreğinden vuruyor. Şiir tadında yazıyor öykülerini. Öykülerin içinde kendinizi kaybediyorsunuz. Bir cümlesi varki insanı kendinden alıyor “Bir kadını anlamak için onunla yatmak değil, uyanmak gerekiyor”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir