Ömer Seyfettin – Hikâyelerden Seçmeler

Ömer Seyfettin-Hikâyelerden Seçmeler yazarın kariyerinde etkisi büyük olan en önemli eserlerinden biridir. Türkhikâyeciliğininbaşta gelen isimlerinden biri olan Ömer Seyfettin’in hikâyelerinde kullandığı usta bir dil sayesinde nesillere aktarılarak hala anlatılmaya devam ediyor. Ömer Seyfettin’in toplum arasında bilinen ve herkes tarafından beğeni gören 126 tane hikâyesi vardır. Ömer Seyfettin – Hikâyelerden Seçmeler adlı kitabı da dili ve ustalığı sayesinde 100 temel eserden biri olarak hala birçok insanın hayatında yer ediniyor. Eser birçok hikâyenin usta bir şekilde bir araya gelmesiyle birlikte tek bir kitap haline gelmiştir.

Kitap Hakkında Bilgi

Ömer Seyfettin’in kısa ve çileli geçen ömründe önemli bir yere sahip olan kitap hakkında en dikkat çeken detaylardan biri de milli bir uyanışın sembolü olarak bilinmesidir. Ömer Seyfettin’in sade bir dille yazdığı bu kitapta 19 tane klasikleşmiş hikâye yer alıyor.Yazar bu eserin de okuyucuların hemen hemen her bir hikâyede farklı tiplerle, deyim, fıkra ve masal gibi bin bir türlü unsurlarla karşılaşmasını sağlamıştır.

Ömer Seyfettin kısa geçen ömrünün büyük bir ölçüsünü cepheler de geçirmiş fakat buna rağmen hikâye yazmaktan vazgeçmemiştir. Osmanlı’nın düşüşe geçtiği yıllarda bile hem cepheler de savaşlara katılmış hem de yazarlık hayatına devam ederek milli varlığımıza büyük katkılar sağlamıştır.

Kitabın Konusu

Ömer Seyfettin- Hikâyelerden Seçmeler isimli eser bir çok hikayenin karışımından oluşmaktadır. Bu nedenle net konu diye bir şey yoktur. Konu her hikayede değişmektedir. Örneğin Kütük isimli hikayede Arslan bey karakterinin üstün ve keskin zekasıyla becerdiklerini anlatırken, Diyet isimli hikayede ise borcu olan ve ezik bir karakter olan Ali’nin maruz kaldığı iftira ve işkenceye karşın sergilediği ilginç tepkinin sonrasında yaşananlar anlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir