Ölüden Mektup Var- Agatha Cristie

Konusu

Emily Arundell zengin bir kadındır ve bir gün öldürülür. Kitap cinayetin çözülmesini konu alıyor.

Özeti

Emily Arundell bir kasabada yaşamını sürerken bir gün merdivenlerden düşerek ölür. Bir aksilik gibi görünür ancak arkasında bir cinayet olabileceği ihtimalini de düşünürler. Emily bunu bir dedektife yazmaya karar vermiştir ona mektup gider. Emily öldürüleceğini tahmin eder ve ardından bunun çözümsüz kalmaması için dedektifi tutar. Dedektif Poirot bu cinayeti araştırmayı başlar, Emily mirasını hiçbir varise bırakmamış ve bir çalışanına bırakmıştır. Önce araştırırken doktoruna gider ve karaciğer hastalığı olduğunu öğrenir. Doktorun da bir rahatsızlığı vardır ve koku alma duyusunu kaybetmiştir. Bu sefer de kazanın olduğu merdivenlere gider ve orada bir çivinin üstünün örtüldüğünü fark eder. Theresa ve nişanlısıyla görüşür, çok sinirlilerdir çünkü onlara para kalmamıştır. Yardımcısının Emily’yi kandırdığını ve öyle mirasa konduğunu söyler.

Poirot, Charles’ın yanına gider ve onun yalancı olduğunu fark eder. Charles kumara düşkündür ve sürekli olarak Emily’den para ister. Ardından hizmetçi ile görüşmeye gider ve hizmetçi zeki bir kız değildir. Üstelik hizmetçi mirası da Emily’nin ölümünden sonra öğrenmiştir. Poirot, Bella Tanios ve eşiyle de konuşmaya gider. Bella çok saftır ve para kendisine kalmadığı için çok üzgündür. Cinayet hakkında bir bilgisi yoktur ancak bilmiş davranır. Dedektif hasta bakıcı ile de görüşmeye karar verir. Hasta bakıcının söylediğine göre hizmetçi son anlarında vasiyetine bakmak isteyen Emily’ye vasiyetini göstermemiştir.

Dedektifin avukattan öğrendiği kadarıyla Emily kazadan sonra vasiyetini değiştirmiştir. Ancak eskisini de bir çekmecede hala kilitli tutar. Poirot Bella’nın eşiyle karşılaşır. Eşi Bella’nın delirdiğini ve bir hastanede tedavi alması gerektiğini söyler. Bella ise cinayeti eşinin işlediğini iddia eder. Bella’nın kendisini ele vermesinden çekindiğini ve bu yüzden ondan kurtulmak istediğini savunur. Poirot, Bella’ya sahip çıkar ve onu bir yere yerleştirir. Bir sonraki gün Bella’nın intihar haberi gelir. Aile bireylerinin hepsi bu ölümden sonra bir araya gelirler. Poirot ise cinayet hakkında bildiği her şeyi ortaya dökmeye başlar. Emily fosfor zehirlenmesi sebebiyle ölmüştür ve bu cinayettir. Fosfor zehirlenmesi, karaciğer rahatsızlığı ile aynı belirtileri gösterir ve doktorlar cinayet olduğunu bu yüzden anlayamamıştır. Charles vasiyetnameden habersizdir ve cinayeti işlemesi imkansızdır. Hizmetçisi yalan söylemiştir, vasiyetnameden haberi olduğunu gizlemiştir. Ancak çok aptaldır ve bir cinayet işleyemeyecek kadar da beceriksizdir. Theresa, Dr. Donaldson ve Dr. Tanios şüpheliler arasındadır. Fakat hiçbiri cinayet günü evde değildir, aksine başka bir yerdedir. Bella tek şüpheli kalmıştır. Babasının laboratuarından fosfor çalmış ve bu zehirlenmeye sebep olmuştur. Bella, her şeyin ortaya çıkacağını fark etmiş ve suçu kocasının üstüne yıkmaya çalışmıştır. Bu durumda da başarılı olamayacağını fark edince kendisini öldürmüştür.

Ana Fikri

Her ne durumda olursa olsun insanlar suça yönelmemelidir. Suçun asla iyi bir kazancı yoktur.

Kitaptaki Şahıslar

Hercule Poirot: Çok zeki bir adamdır ve cinayetleri çözme konusunda büyük bir yeteneğe sahiptir.

Emily Arundell: Zengin ve bekar bir kadındır.

Theresa: Zengin olmayı hayal ederek yaşayan bir kızdır.

Charles: Yalancı ve düzenbazdır.

Bella Tanios: Çok saf bir kadındır ve kocasını hiç sevmez.

Minnie Lawson: Emily’nin hizmetçisidir ve salaktır.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Agatha Cristie, 1890 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Hemşire olduğu zamanlarda yazdığı öykülerle bir kitap basmıştır. Cinayet romanları konusundaki yeteneği çok belirgindir. Birçok cinayet kitabı defalarca basılmıştır ve hala okunmaya devam eder. 1976 yılında İngiltere’de yaşamını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir