Nimetşinas – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Konusu

Ana karakter bir hizmetçidir. Hizmetçi hanımına karşı olan bağlılığını yitirmemiştir.

Özeti

Neriman bir hizmetçidir ve annesi Hayriye Hanım’la birlikte bir konakta çalışır. Neriman’ın evdekilerle ilişkisi aile bağı gibidir. Nevber Hanım evin hanımıdır ve Neriman’la çok iyi anlaşırlar. Nevber Hanım’la ilgilenmek Neriman’ın tek işidir ve bunu da keyifle yapar. Nevber bir anda hastalanır ve ölür. Nevber Hanım’ın ölümüne çok üzülürler ve oradan ayrılırlar. Yeni bir konağa işe girerek çalışmaya başlarlar. Konağın sahibi Talat Hanım, kocası ve oğludur. Talat Hanım da Neriman’ı çok sever.

Bir müddet sonra Nihat Bey, Neriman’a karşı bir sevgi duymaya başlar ve önünü alamaz. Neriman’a açılsa bile sürekli olarak reddedilir. Bu haber kısa bir süre içerisinde bütün ev halkının kulağına yayılır. Talat Hanım çok sinirlenir ve Nihat Bey’le derhal boşanır. Neriman’la annesi mecburen işten ayrılırlar. Ancak Talat Hanım, Nihat Bey’in çok üzüldüğüne şahit olur ve dayanamaz. Onu Neriman ile evlendirmek ister. Neriman’ı çağırırlar ve durumu ona açıklarlar. Neriman, Talat Hanım’a karşı böyle bir şey yapamayacağını tatlı diliyle ifade eder. Talat Hanım Neriman’ın karakterine çok saygı duyar ve karakterini beğenir. Nihat Bey reddedilişinin ardından Talat Hanım’la evli kalmaya devam eder.

Ana Fikri

Hayat ne getirirse getirsin kişi sadık olduğu kişileri asla bırakmamalıdır. Kendisinden ödün vermemelidir.

Kitaptaki Olaylar Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Neriman: Namuslu ve çok güzel bir kız. Sadakatini asla bozmamaya kararlıdır.

Nihat Bey: Evine ve ailesine bağlı bir adamdır. Ancak hislerine hakim olamaz.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Hüseyin Rahmi Gürpınar, 1864 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sanatı halk için yapar ve sürekli toplumsal olaylar üzerine kitaplar yazmıştır. Bu nedenle çok gezmiş ve ülkedeki aile yapıları hakkında çok bilgi edinmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir