Niçin Uyuruz? – Matthew Walker Kitap Konusu ve İncelemesi

Matthew Walker bir Nörobilim uzmanı olmasının yanı sıra aynu zamanda bir uyku uzmanıdır. Matthew Walker Niçin Uyuruz? Adlı eserinde bizlere uykunun hayatımızdaki en önemli şey olduğunu vurgular. Ancak hayatta en az anlaşılan bir şey varsa da onun da uyku olduğuna dem vuruyor. Beyin organımızın işlevlerini saysak bitiremeyiz. Bunlardan birkaç tanesini sayacak olursak; öğrenme, mantıklı düşünebilme, karar verme ve ezberleme gibi bir sürü işlevi vardır.

Niçin Uyuyoruz Ve Üslubu

Matthew Walker beynin bu önemli işlevlerinde uykunun rolünün çok büyük olduğunu ve bu tür işlevleri destekler nitelikte olduğunu anlatıyor. Üstelik uykunun bunlarla da kalmayıp bağışıklık sistemimizi güçlendirebildiğini, duygularımızı yeniden düzenleyebildiğini ve metabolizma faaliyetlerimizin en ince ayarlarını yaparak iştahımızı da dengelediğini ekliyor. Rüya görmenin mükemmel bir işlevinden bahsediyor. Doktor Walker a göre rüya görmek beyne yakın zamanda ve geçmiş zamanda öğrenmiş olduğumuz bilgileri bir araya getirip harmanlayabilmemizi ve görsel bir gerçeklik sunarak yaratıcılığımızı arttırdığını anlatıyor. Walker oldukça merak uyandıran eserinde uykuyu devrimsel bir bakış açısı ile kaleme alarak uykunun sağlığımızdaki zihinsel sağlığın yanı sıra fiziksel sağlığımızla birlikte sağlığımızı nasıl etkilediğini incelemektedir. Bilimde bir çığır açmış olan dr. Walker, yaptığı bilimsel araştırmaları bizlerin önüne sunarak kendi klinik tecrübelerini beraberinde bir araya getirerek okuyucuları ile buluşturuyor. Bu kapsamda, öğrenme becerilerimizi yükseltebilmek, enerji seviyemizi arttırmak, ruh halimizi onarmak, hormonlarımızı düzenlemek, Alzheimer hastalığı, kanser ve diyabetin önüne geçmek için nasıl faydalanabileceğimizi açıklıyor.

Ayrıca uykunun, yaşlanmanın etkilerini geciktirici özelliği, yaşam süresizi uzatabilme yetisi ve çocukların da daha iyi öğrenebilmelerini sağlayabilme gibi fonksiyonları da bulunmaktadır. Üretkenliğinizi arttırmak istiyorsanız bunun için uykudan nasıl faydalanabileceğinizi bu kitapta bulabilirsiniz. Ayrıca her gece uyku kalitenizi arttırmak ve daha kaliteli bir uyku çekebilmenizi sağlayacak anekdotları da tavsiyeler haninde sıralıyor. Sizler için bir uyku rehberi statüsüne koyabileceğimiz bu kitabı okumak gerçekten hayat kurtarıcı bir nitelikte. Kilo vermek istiyor ama başaramıyorsanız, kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, kendinizi daha sağlıklı hissetmek ve daha sağlıklı olmak istiyorsanız muhakkak bu kitabı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir