Nermin Bezmen

Eserleri ile edebiyat dünyasına yenilikler getiren Nermin Bezmen farklı yerlerde çalışarak meslek hayatını sürdürmüştür. Gençlik yıllarında oluşan edebiyat ilgisi ilerleyen zamanlarda meslek olarak benimsemesini de sağlamıştır. Şiir ve roman türünde pek çok eser vermiştir. Yazdığı romanlarda tarihe de sık bir şekilde yer vermiştir. Soy geçmişi üzerine yaptığı araştırmaları yeni bir kitap konusu olmuş ve bu kitapla geniş kitlelere de ulaşmıştır. Geçmiş dönemleri konu alan bir çok eseri bulunmaktadır.

Eserleri

Yazar özellikle ‘Kurt Seyit ve Şura’ kitabı ile öne çıkmıştır. Birçok versiyonu olan bu öykü yazarın aile öyküsüdür. Büyük annesinden dinlediği ve araştırdığı tarihi olayları kurgulayan ve bunları kitap haline getiren yazar, başarısını kanıtlamıştır. Bu roman sonraki zamanlarda bir televizyon dizisi olmuş ve yazarın hikayesi çok daha geniş bir kesime ulaşmıştır. Kurt Seyis üzerine farklı romanlar da çıkarmıştır. Farklı dönemleri işleyen ve konuları ile etkileyici olan bu romanlar yazarın en çok bilinen eserleridir.

‘Mengene Göçmenleri’ adlı eseri de yine bir döneme tanıklık etmektedir. Yazar bu tip romanlarında farklı kültürleri de çok başarılı bir şekilde kullanmıştır.

Aşk konuları romanlarında sıklıkla işlenmiştir. Savaş zamanlarındaki tarihi konulara eğilse de bu tip zamanlarda yaşanan ve insanların tutunduğu en önemli duygu olan aşk konusu da romanlarında okuyucuya yansıtılmıştır. ‘Uyandıran Aşk’ bu konunun en güzel işlendiği eserlerinden bir tanesidir. ‘Gönderilmeyen Aşk’ yine yazarın birbiri ile ilişkili yazdığı aşk romanlarındandır.

Nermin Bezmen roman kurgularında kullandığı üslup ile de herkesi kendine hayran bırakmıştır. Yalın bir dil kullanması okuyucu ile arasındaki yakınlığın artmasını sağlamıştır. İnsanların günlük hayatında sıkça yaşadığı duygular bu yazarın eserlerinde okuyucu ile buluşmuştur. Kitaplarının sevilmesinin ve ilgi odağı haline gelmesinin en önemli nedenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir