Nemide- Halit Ziya Uşaklıgil

Nemide, Halit Ziya Uşaklıgil tarafından kaleme alınmış eserlerden bir tanesidir. Ünlü yazarın romancılık konusundaki kabiliyeti ve yetkinliği, bugün herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu eserinde de başarısı gözle görülmektedir. Nemide romanının konusu ise şu şekilde açıklanabilir: Genç bir kız annesini yitirmiştir ve hayata tutunmaya çalışır.

Nemide Kitabının Özeti

Nemide kitabının özeti hakkında şunları söyleyebiliriz: Şevket Bey’in babasının durumu oldukça iyidir ancak hem babasını hem de abisini kaybetmiştir. Kendisine oldukça yüklü bir miras kalmıştır. Babası henüz yaşarken her işi öğrenmiş ve boş yetişmemiştir. Babası öldüğünde büyük bir üzüntü içerisinde kalmıştır. Bir gün annesi ile bir kızı beraber yürürken görür. Kıza çok dikkatli bakar ve kız kendisinden utanır. Kızın kendi evlerine yakın bir yerde oturduğunu öğrendikten sonra annesine artık evlenmek istediğini açıklar. Annesi ve genç kız da bu teklife olumlu yanıt verirler.

Naime ile Şevket Bey evlenirler. Ancak Naime amansız bir hastalığa yakalanır ve doktorlar bebek yapmamaları konusunda uyarıda bulunurlar. Uyarı yapılmıştır ancak çok geçtir, Naime hamiledir. Naime’nin bedeni doğumu kaldıramaz ve yaşamını yitirir. Naime’nin dünyaya getirdiği bebeğe ise Nemide ismi konulur. Nemide’yi bakılması için bir yere bırakır ve her şeyi atlatmak için uzak yerlere gider. Şevket Bey iki yılın sonunda döner ve Nemide’yi bıraktığı yerden yanına alır. Nemide dirençsiz bir kızdır ve yaşama devam etmesi için iyi bakılması gerekiyordur. Şevket Bey adeta dünyasını Nemide etrafında döndürür ve bir dediğini iki yapmaz. Yıllar geçer ve Nemide evlilik çağına gelir, Nemide Nail’e aşıktır. Bu aşk karşılıksızdır.

Nemide kitabının özeti şu şekilde devam eder… Nail sürekli olarak amcasını görmeye gelir ve Nemide’yle böyle karşılaşırlar. Bir müddet sonra eğitim için yurtdışına gider. Nail, yurtdışından döndüğü zaman Nemide ile nişanlanır. Ancak Nail, Nahit’e vurgundur ve bu aşk karşılıklıdır. Nail, Nemide’nin hastalığına üzüldüğü için bir şey söyleyemez ve aşkını kalbine gömmek zorunda kalır. Nemide her şeyin farkındadır ve bu olanlar ona ağır gelir. Kendisini sevmeyen birisi ile ömrünü geçirmek istemez ve nişanı atar. Kısa bir zaman sonra Nemide de veremden dolayı yaşamını yitirir. Nail ile Nahit kavuşurlar.

Ana Fikri

Sevgi bencillik ile olmaz, asıl sevgi fedakarlık yapmaktan geçer.

Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Şevket Bey: Varlıklı bir aileden gelmedir ancak çok acı çekmiştir.

Nemide: Şevket Bey’in kızıdır ve şımarık büyümüştür.

Nail: Eğitimli bir gençtir ve Nemide kendisine aşıktır.

Nahit: Çok acı çekmiş ve olgun bir kız haline gelmiştir.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Kitabın yazarı hakkında bilgi verecek olursak şunları söyleyebiliriz: İstanbul’da dünyaya gelmiş olan yazarın birçok kalıcı eseri vardır. Servet-i Fünun Dönemi yazarları içerisinde yer alır. Kitaplarında psikolojik ve toplumsal olaylar üzerinde durmuştur. Ahenk, Hizmet ve Nevruz gazetelerinin kurucusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir