Necati Cumali

Türk edebiyatının önemli isimlerinden bir tanesi olan Necati Cumali Hukuk Fakültesi mezunudur. Yaşamı boyunca önce avukatlık yapmış sonra ise yurtdışında memur olarak da çalışmıştır. Yurtdışında memurluk görevindeyken Paris ve İsrail’de yaşadı ve sonrasında ülkesine döndü. Hayatını İstanbul’da geçirdi ve edebiyata olan ilgisi her dönemde devam etmekteydi. Edebi kişiliği ile öne çıkan yazar bir çok türde önemli eserleri bizlere kazandırdı. Anlatımı oldukça yalın ve sade olduğu için hemen herkes tarafından anlaşılabilen bir üsluba da sahiptir. İnsanın doğasında olan ve yaşamımızın büyük bir bölümünü kapsayan duyguları da eserlerinde işledi. Toplumsal konulara da duyarsız kalmadı.

Eserleri

Edebiyat hayatına şiir ile başlayan yazar farklı türler ile devam etti. İlk şiiri yayınlandığında tarih 1939 yılını göstermekteydi ve döneminin şairlerinden farklı bir üslup kullanmaktaydı. Bu nedenle hemen herkesin ilgisini çekti ve geniş okuyucu kitlesine ulaştı.

Roman ve öykü türündeki eserleri özellikle şiir esintileri olması sebebiyle çok akıcı bir anlatıma sahip oldu. Okuyucu ile aralarındaki mesafeyi azaltan ve romanlarını ilgi çekici hale getiren bu üslup, diğer eserlerinde de devam etti. ‘Tütün Zamanı’ yazarın önemli eserlerinden biri olmuştur. ‘Acı tütün’ de aynı başarıyı gösteren eserlerindendir.

Yayınlanan ‘Ay Büyürken Uyuyamam’ adlı öykü kitabında, toplumsal olarak tabu halini alan konulara da değindi. Cinsellik üzerine eleştiriler yaptığı öykü kitabı döneminin önde gelen eserlerinden oldu.

Necati Cumali eserleri sonraki zamanlarda televizyon ve sinema dünyasına önemli bir kaynak olmuştur. ‘Dila Hanım’ ve ‘Susuz Yaz’ gibi eserleri seyirci ile buluşmuştur. Anlatımının ilgi çekici olması beyaz perdeye uyarlama şansını da arttırmıştır. Her dönemin insanını anlatan tasvirleriyle eserleri günümüzde de sıkça okunmaktadır. Eserleri edebiyat dünyası için çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir