Nazan Bekiroğlu

Edebiyat ilgisi yüksek olan bir ailede dünyaya gelen Nazan Bekiroğlu, kendi yaşamında da bu ilgiyi devam ettirmiştir. Babasının sahip olduğu gazete, onun yazı yazmaya da ilgi duymasını sağlamıştır. Aile içerisinde tarihe de ilgi duyulması, yazarın tarih ve edebiyat ilgisini pekiştirmiştir. Okul hayatının Edebiyat bölümü ile devam etmesi de bu ilginin bir yansımasıdır. Öğrenimi bittikten sonra bir süre öğretmenlik yaparak mesleğini sürdür. Bu zamanlarda birçok çalışmaya da imza attı. Yazdığı eserler dışında yaptığı bu araştırmalar üzerine oluşturduğu çalışmalar da edebiyat dünyasında önemli bir yere sahiptir.

Eserleri

Edebi kimliğini yansıttığı eserleri edebiyat dünyası için çok önemlidir. ‘Nun Masalları’ adlı ilk eseri kendi tarzını bulması için attığı ilk adımdır. Bu eseri yayımlandıktan sonra farklı türde çalışmalar da yayınladır. Öykü ve deneme türünde ortaya koyduğu eserleri, okuyucular tarafından büyük ilgi görmüştür.

Düzyazı türündeki eserlerinde şiirsel imgelerde kullanarak farklılığını ortaya koymuştur. Roman türündeki eserlerinde bu yansımalar da görülmektedir. İşlediği konuların duygusal zemini de bulunmaktadır.

İnceleme ve denem türündeki eserleri edebiyat dünyasında yol gösterici olmuştur. Halide Edip Adıvar üzerine yaptığı incelemeleri bir kitap olarak birleştirmiş ve yayınlamıştır. Edebiyat dünyasında yine birkaç önemli isim hakkında da bu tip incelemeler yapmıştır.

‘Nar ağacı’ ve ‘İsimle Ateş Arasında’ adlı eserleri oldukça geniş okuyucu kitlesine de ulaşmıştır. Yazar edebiyatı sadece eserleri ile değil yaptığı çalışmalar ile de kalkındırmıştır. Meslek hayatına Edebiyat Profesörü olarak devam eden Nazan Bekiroğlu ailesinden gelen kültürel mirası da eserlerine aktarmıştır. Bu nedenle eserlerinde işlenen konular ve kullanılan üslup ile eserlerinin zor anlaşılacağını da düşünmekteydi. Fakat eserlerindeki akıcılık bu durumu engellemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir