Mutluluğa Dair Bir Düşünce – Luis Sepulveda

Şili doğumlu yazar Luis Sepulveda, Mutluluğa Dair Bir Düşünce adlı eserinde; son zamanların en çok öne çıkan tüketim adlı derin konusunu ele almaktadır. Yüksek hızlı aşırı tüketim çemberinin içinde olduğumuz bu zamanlarda, bunun bir parçası olmak veya olmamak üzerine durmaktadır. Mutluluğun her an ne olduğunu soran insanoğlu, yaşam alanlarının tüm katmanlarına nüfuz etmiş, tüketimle de baş etmektedir. Yaşam kalitemizi düşüren koşuşturma kültürünün içinde, kendimize soluk alacak alanlar yaratmaya çalışmaya geç kalıp kalmadığımızı sorar.

.  Sepúlveda; yazar, gazeteci, dramaturg, en başta da vatandaş olarak kat ettiğim deneyimler ile bu uzun yolda aklında her zaman şu temel düşünce olduğunu ifade etmiştir. ‘’Daha iyi bir dünya için yapılan her şeyin bir çıkış noktası vardır ve bu çıkış noktası iyi bir yaşam, kelimenin tam anlamıyla mutlu bir yaşam hakkını elde etmektir. Mutluluk kelimesi birçok şey içerir.’’

Luis Sepulveda Eserleri

Luis Sepulveda, 4 Ekim 1949 tarihinde Şili’de dünyaya gelmiştir. Ovalle – 16 Nisan 2020 tarihinde ise hayata veda etmiştir. Gençliğinde, içinde yer aldığı politik etkinlikler nedeniyle çeşitli işkencelere uğramış ve bu nedenle 25 yaşında ülkesini terk etmek durumunda kalmıştır. Daha sonra, birçok Güney Amerika ve Avrupa ülkesinde yaşamıştır. 1980 yılında ise Almanya’ya taşınmıştır. Ailesiyle beraber, on yılı aşkın bir süre Almanya’da yaşamıştır. Sepulveda, 1997 senesinden bu yana İspanya, Asturias’ta yaşamına devam etmiştir. Dünyanın genel olarak her yerini dolaşmıştır yazar, Green Peace Örgütü’nün de üyesidir. Ve önemli olarak UNESCO’nun bazı çalışmalarında da görevli olmuştur.

Luis Sepulveda’nın eserlerinden bazıları şöyledir:

• The Story of A Seagulland The Cat Who Taught Her To Fly

• Dünyanın Sonundaki Dünya

• Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

• Patagonya Ekspresi

• The oldman who read love stories

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir