Mutlu Ölüm- Albert Camus

Konusu

Hayatını sıradan yaşayan ve aniden kendisine karşı yabancı olduğu hisseden bir adamı ele alıyor.

Özeti

Patrice Mersault, Zagreus’un evine gider. Hastabakıcı olan kişi evden dışarı çıkar ve evin etrafı ıssızdır. Zagreus dışarı bakar ve dışarıdaki arabayı görür. Patrice, Zagreus’un kafasına bir silah dayar ve gözyaşları içerisinde onu öldürür. Dışarıya geri çıktığında ise oyun oynayan bir grup çocuk dışında kimse yoktur. Hava çok güzel ve neşelidir. Ancak Mersault aynı fikirde değildir. Mersault’un karnına bir ağrı girmiştir ve ağzına doğru yükselen bir kan sıvısı hisseder.

Artık hızlı nefes alıp verir ve buna engel olamaz, son anlarının geldiğini düşünür. Lucienne’ye bakar ve gülümser, ardından kendisini hemen yatağa bırakır. İçindeki kanın akışını duyar ve o kan onu artık boğmak üzeredir. Lucienne ile tekrar göz göze gelir, onun dudaklarına dikkatle bakar. Kendisine gülümser bir halde olduğunu görür. Kafasında bir düşünce belirecek gibi olur, ancak hızlı solup alıp vermesi kesilmiştir.

Ana Fikri

İnsan ne olursa olsun hayatını yaşamaktan vazgeçmemelidir.

Kitaptaki Olay Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Mersault: Kitabın ana karakteridir.

Zagreus: Yürüyemeyen bir adamdır ve bakıcısı yardımıyla işlerini halleder.

Marthe: Marseult’tan ayrıldıktan sonra Lucienne ile sevgili olur.

Yazarın Hayatı Hakkında Detaylı  Bilgi

 1945’te Fransa’da dünyaya gelmiştir. Ailesi denizcilik işi ile uğraşmıştır. Latince, Yunanca ve İngilizce öğrenmiştir. 1865 senesinde Deniz Akademisi okulunu bitirmiştir. Ömrünün on iki senesini açık denizlerde geçirdikten sonra insanları çok iyi tanıdığını düşünmüştür. Birçok kültürün tarihini, yaşama şeklini, kökenini, hal ve hareketlerini incelemiştir. Gezisi esnasında Türkiye’de de bulunmuştur ve Türk’leri çok sevmiştir. Pierre Loti Caddesi adını Albert Camus’un Türk sevgisinden dolayı almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir