Mustafa Miyasoğlu

Yazar önemli eserleri ile edebiyat dünyasında önemli isimlerden birisi olmuştur. Mustafa Miyasoğlu edebiyat öğretmeni olarak okul hayatını tamamlamış ve mesleğini de bir süre sürdürmüştür. Edebiyata olan tutkusu onu yazı ve şiirler yazmaya da itmiş , kariyerini ilerletirken  önemli eserler de ortaya koymuştur. Yazarın eserleri çok geniş kitlelere ulaşmış ve farklı türleri ile her okuyucuya hitap edecek kaliteye sahip olmuştur. Roman ve şiir, en çok eser verdiği türler arasında bulunmaktadır. Şiirlerine ve yazılarına olan tutkusu, onu yaşamı boyunca takip etmiştir.

Eserleri

İlk eserini şiir türüyle ortaya koymuştur. ‘Rüya Çağrısı’ adlı bu eser yazarın edebiyat dünyasında yerini sağlamlaştırmasını sağlamıştır. Bu yıllara kadar yazar farklı dergilerde yazılar veya şiirler yayınlamış olsa da yayınladığı kitaplar ile çok daha geniş okuyucu kitlesine ulaşmıştır. ‘Devren’ ve ‘Hicret Destanı’ adlı eserleri yine şiir türlerinde verdiği en iyi örneklerdendir. Mustafa Miyasoğlu bu kitaplarından birkaç sene sonra tüm şiirlerini bir araya getirmiş ve bu şiirleri bir kitap olarak yayınlamıştır. ‘Şiirler’ adlı bu eser yazarın o zamana kadar çıkarmış olduğu kitaplardaki şiirlerin birleşimidir. Yazarın farklı dönemlerde ve farklı konularda yazdığı şiirleri bu kitapta rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yazar şiir kitapları oluştururken ara zamanlarda romanlar da yazmıştır. Bu romanlar yazarın kimliğini en iyi şekilde ortaya koyduğu eserleridir. Roman türünde ilk eserini 1975 yılında yayınlamıştır. Yayınlanan bu eser ‘Kaybolmuş Günler’ ismiyle okuyucu karşısına çıkmıştır. Romanları dışında hikayelerini de farklı eserlerde bir araya getirmiş ve daha fazla kişiye ulaşmak için çabalamıştır. ‘Güzel Ölüm’ adlı roman, yazarın yine önemli eserlerinden bir tanesidir.

Mustafa Miyasoğlu farklı türlerde de eser vermiştir. ‘Dede Korkut Kitabı’ adlı eseri ile derlemeler de yapmış ve şiir antolojisi üzerine de eserleri okuyucu ile buluşturmuştur. Deneme türündeki eserleri de edebiyat dünyasında sarsılmaz bir yere sahiptir. Özellikle edebiyat ve roman üzerine oluşturduğu denemeleri birçok edebiyatçı için yol gösterici olmuştur. Bu eserler dışında şiir çevirileri de yapmış ve farklı dildeki şiirleri okuyucu ile buluşturmuştur. Gezi yazıları üzerine de çalışmaları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir