Mustafa Balel Tüm Eserleri

Mustafa Balel, 1945 yılında doğmuş Türk hikaye ve roman yazarıdır. Ankara’daki üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Fransa’ya giderek yüksek lisans eğitimi görmüştür. Yüksek eğitimini Dünya Edebiyatı üzerine tamamlayan Mustafa Balel, edebiyat hakkında geniş görüş ve engin bilgilerini bu dönemde geliştirmiştir. Türkiye’ye dönerek çeşitli kurum ve okullarda çalışma fırsatı bulmuştur. 20.yüzyıl Fransız Edebiyatı çevirileri ve bir süre Fransızca ve Edebiyat Öğretmenliği yapmıştır.

Mustafa Balel eserleri konusunda gelişim göstermeye 1972 yılında başlamıştır. İlk olarak kitap tanıtma yazılarını gazetede yayımlayarak edebi hayatına başlayan Balel, zamanla edebiyat eleştirileri de yaparak yazılarını yayımlamaya devam etmiştir. Tanınmasını sağlayan en büyük faktör çeşitli gazete ve dergilerde eserlerini yayımlamış olmasıdır.

Mustafa Balel’in Eserleri

Mustafa Balel eserleri arasında özellikle öyküleri uzun yıllar boyunca birçok yabancı dile çevrilerek sadece ülkemizde değil tüm dünyada tanınan bir yazar olmasını sağlamıştır. Kültür farklılıkları nedeniyle yurtdışında ataerkil bir sistemi savunduğu düşünülse de Balel her zaman anaerkil düzeni benimseyen ve savunan hikayeler yazmıştır. Bunu net bir şekilde ortaya koymuş olmaması nedeniyle farklı düşünceler doğmuştur. Tüm eserlerinde genel itibariyle sıcak ve samimi bir dil hakim olmuştur. Toplum ile bireyin ilişkilerini derinlemesine incelemiş ve anlatmış olan Balel, hüznün ağır bastığı türde hikayeler yazmayı tercih etmiştir.

Bahar Dalı, Yağmuru Özlemek gibi öykü kitapları bulunun yazar bu öykülerin bazılarında tarihi olayların toplum ve birey üzerindeki etkilerini de anlatmıştır. 40’a yakın yayınlanan eseri bulunan Mustafa Balel, son olarak “Sincaplı Kalemtıraş” kitabını yayımlayarak en çok ilgi gören eserlerinin arasına eklemiştir. “Berke’nin Badem Şekerleri”, “Kiraz Tokalı Kız”, “Benek Buzağı”, “Cücü” adlı eserlerinin yanı sıra daha birçok eserini çocuklar için yazmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir