Murat Murğulişi

Yazar Laz kimliği ile edebiyat dünyasına yeni bir soluk getirmiştir. Eserlerini de bu kimliğini bastırmayı reddederek Lazca yazmış ve yayınlanmaya başlamıştır. Özellikle dergilerde yayınlanan ilk yazıları oldukça ses getirmiş ve Lazca yazılan az sayıda eser arasına girmiştir. Murat Murğulişi yazılarını yazmaya devam ederken Lazca üzerine çalışmalar da yapmış ve farklı türlerde eserler ortaya koymayı da sürdürmüştür. Lazcanın edebiyatta kullanımını desteklemiş ve bu amaçla eserlerinde bu dili sıkça kullanmıştır.

Yazarın diğer önemli yönü ise çeviri yapmasıdır. Önemli klasikleri Lazca olarak yeni şekliyle yayınlamış ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlamıştır. Yazar sadece Lazca eserler de yazmamıştır. Türkçe eserleri de edebiyat dünyasında önemli bir yere sahiptir.

Eserleri

Yazar ilk romanını Laz diliyle yazmış ve bu şekilde yayınlamıştır. ‘Daçxuri’ adındaki bu eser 2011 yılında okuyucu ile buluşmuştur. Kitabın anlamı Türkçe ateş demektir. Bu kitap ile Lazca yayınlanan eserler arasında önemli bir yere sahip olmuştur.

Sonrasında ise 2012 yılında yine Lazca bir eser olan ‘Didamangisa’ romanını yayınlamıştır. Yazar bu romanda tarzını ve üslubunu en iyi şekilde yansıtmış ve oldukça beğenilmiştir.

2013-2014 yıllarında farklı türlerde de eserler vermiştir. 2013 yılında şiir türünde eser vermeye başlamıştır. Tek şiir kitabı olan ‘SumŞoroni’ yazarın şiir kabiliyetini de net bir şekilde göstermektedir. Masal ve öykü türündeki eserleri de bu senelerde yayınlanmış ve çocuklar için de önemli bir kaynak olmuştur. Yazar bu eserlerini de Lazca kaleme almıştır. ‘Parpali’ isimli öykü kitabı da sevilen eserleri arasına girmiştir.

Murat Murğulişi ‘Lazika’ adlı eserini de Türkçe kaleme almış ve bu eseriyle de oldukça beğenilmiştir. Laz dil bilimine ait çalışmalarını da farklı konularda yayınlamış, Lazcanın gelişmesine de büyük katkılar sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir