Mucizevi Mandarin

Mucizevi Mandarin, gelecek yıllarda bile adından bahsettirecek olan Aslı Erdoğan’ın Wolfgang Amedus Mozart’ın ‘’ Saraydan Kız Kaçırma’’ adlı operasına usta bir şekilde uyarlandı. Yazarı oldukça başarılı şekilde tasarlanan kitabın konusu Cenevre kentinde geçmektedir.

Mucizevî Mandarin başarılı bir yazar olan Aslı Erdoğan’ın ilk öykü kitabı olarak Edebiyat tarihine adını yazdırdı. Kitap oldukça başarılı bir yayın hayatı yaşadıktan sonra operaya çevrilmesi ile de birçok ülke de ilgi gördü. Almanca, Fransızca, Bulgarca, Norveççe,Boşnakça gibi birden fazla çevrilerek okur ile buluşmuştur. Kitap 2008 yılında Haruki Murakami ve Joyce Carol Oates’un yazdığı romanlar ile birlikte ‘’Yılın Kitapları’’ arasında yer almıştır.

Mucizevi Mandar’in Hakkında

Aslı Erdoğan’ın edebiyat tarihine ilk öykü kitabı olarak Mucizevî Mandar’in hakkında bilinen 1996 yılında Mitos yayınları aracılığıyla ilk yayın hayatına başlamasıdır. Birden fazla dile çevrilen kitap okurlar tarafından büyük ilgi görerek, ödüllü bir kitap olmuştur. Yılın kitabı olarak bilinen Mucizevi Mandarin İsviçre’de tek başına yaşayan bir kadının yaşadığı sağlık problemlerinin yanı sıra aşk,nefret ve yalnızlık duygusunu ele alır.

Modern bir toplum içerisinde yaşanan bireysel yalnızlığın insan psikolojisi üzerinde bıraktığı kötü etkiyi usta bir dil ve kurgu ile okura sunmuştur. Kitap temeline bakıldığı zaman otobiyografik romanların özelliklerini taşır ve merhametsiz, bencil ve hoyrat bie hayatı, hiç bitmek bilmen bir melankoli bakış açısıyla şiirsel ve oldukça ince, zarif bir dil ile anlatmıştır.       

Mucizevi Mandarin’in Konusu

Yazarın ödül almış kitabı olan Mucizevi Mandarin’in konusu gözlerinde bir tanesini kaybeden bir kadının yaşadığı yalnızlığı ve bunun çevresinde gelişen olayları ele alır.Tek gözünü kaybettikten sonra kendini bütün insanlardan ve çevresinden tamamen soyutlayan kadın kendi içine kapanmaya başlar. Anlatıcının Sergio adında birine duyduğu yoğun aşkın üzerine artık hayata bakış açısı değişir.

Hayatın içerisinde olan bazı kavramları duyduğu bu his ile birlikte kafasında tam olarak netleştirmeye başlar ve cinsellik üzerine olan düşüncelerinden emin olur. Oldukça problemli bir şekilde yaşanan aşk süreci sayesinde aslında bu süreçte yaşadığı mutluluğu ve cinsel hazla birlikte aslında var olan bazı duygulara anlam yüklemeye başlar.

Daha sonra Sergio ile yollarının ayrılmasından sonra bireysel yalnızlık ve duygusal dünyasında düştüğü boşluk ile daha da çıkmaza girer. Olayların yaşandığı mekânlar ile usta bir şekilde bağdaştırılan ayrılık öyküsü roman içerisinde başarılı bir şekilde sembolize edilerek yazar tarafından okura sunulmuştur. Kitap içerisinde anlatılan olayların zaman örgüsü kronolojik olarak tasarlanmamış aksine her zaman aralığı için ayrılan bölümler sayesinde anlatılmak istenen karşı tarafa daha açık şekilde aktarılmıştır.

 Romanın içerisinde kadınların toplum içerisinde maruz kaldıkları baskı ve bu baskıların doğurduğu etkilerle birlikte bunlara karşı savunma olarak geliştirilen tepkinin sebep olduğu psikolojik tramvayı ele alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir