Motivasyon Mucizesi – Ulaş Kaplan

Özeti

1. Bölüm “Kendinize İnanmak”

Başarılı bir yaşam sürebilmek için ihtiyacımız olan şey motivasyondur. Hayatımızın her alanında başarıyı yakalayabilmek adına, öncelik olarak ne yapacağımızı bilmemiz gerekir. Kendi içinde kendini motive edebilen bir insan, düşündüğü her şeyi gerçek hayatta işler, amaçlarını belirler ve onları gerçekleştirebilmek adına harekete geçer.

Kişinin içten içe kendini motive edebilmesi adına, öncelik olarak kendine güveni olması şarttır. Biz kendimize inanır ve bunu diğer insanlara da yansıtırsak, onlar da bize güvenir ve destek olurlar. Kendine inanmak; özgüvenin kilit noktasıdır.

Kendi içimizde daha keşfedemediğimiz birçok hünerlerimiz vardır ve bu sır gibi içimizde kalan hünerlerimiz ortaya çıktığı anda çok güzel olaylar keşfedilir. Emellerimizi yakalamanın bir koşulu da pozitif olmaktır. Bu pozitif düşünce, bizi eyleme hazırlar. Bunun için gerekli olan bir ateş parçası da içimizde oluşan coşkudur.

2. Bölüm “En İyisini Yapmak”

Motivasyon’un başarı ile sonuçlanabilmesi adına, mutlak bir enerjiye ihtiyaç vardır. Ve ancak sağlıklı bir vücutta enerji, bizleri uyumluluk ve mutluluk ile ödüllendirir. Sağlık, sadece vücut sağlığı ile değil akıl sağlığımızın da yerinde olması ile tam manasına kavuşur. Her insan kendini hem fiziksel hem de ruhsal bakımdan sağlığımızı zirveye ulaştırmak adına, bizlere en uygun yolu bulmamız gerektiğini belirtir. Kişiliğimiz her zaman olmasa da, başka insanlar ile iletişim kurma şeklimiz olarak da düşünülür.

3. Bölüm “Engelleri Aşmak”

Kendilerini zihnimizden söküp atmamız gereken üç düşmanımız endişe, korku ve şüphedir. Bunları yenmez isek, onlar bizim emellerimize ulaşma becerimizi ve içimizdeki yaşama sevgisini söküp alır. Bu duyguların önüne geçebilmek yine bizim elimizdedir. Ancak yenmemizi sağlayacak iki durumdan biri motivasyon diğeri ise harekete geçmektir. Kaygılar kişisel bağımsız ve kişiye bağlı olarak iki grupta toplanır. Kişiden bağımsız kaygılara; insanın elinden pek bir şey gelmez fakat kişiye bağlı kaygılarda insanın bunu yenebilmesi için her şeyi yapabilir. Başarısız olan insanların içine umutsuzluk tohumu serpilir. Oysa başarısızlık bile bizlere bir şeyler öğretir. O da; işlerin nasıl yürümediğidir. 

4. Bölüm “Hazırlanma”

Yaşantımızın her anında fırsatlar karşımıza çıkar. Aslında bunların bazılarını kendimiz yaratırız, bazılarını da olur olmadık yerlerde yakalarız. Başarı ve fırsat, şans dışında herhangi bir şeye bağlı kalacaksa kontrol dümeni her zaman bizim elimizde olmalıdır. Önceliğimiz hedeflerimizi belirlemek olur. Bu hedeflere ulaşmak adına zamanı doğru bir şekilde kullanmamız şarttır. Zamanımızı olduğunca verimli kullanmanın bizlere getirdiği motiveyi de unutmamak gerekir. Bu da sevgi ile başlar. 

5. Bölüm “Sevgi ve İnanç”

Başkalarını sevebilmek için, herkesten önce kendimizi sevmemiz gerekir. Sevgi mutluluğu, doğruluğu, doğru bir benliği ortaya koyar. Önümüze çıkan bütün engelleri geçerek bizlerin yolunu aydınlatır.. Mutluluk kendi problemlerimizi çözerken bize güç kaynağı olur. Hüzünlendiğimizde bize destek olur, empati yeteneğimizin gelişmesine katkı sağlar.

6. Bölüm “Kendimizi Motive Ederek Harekete Geçme”

Motivasyonun insanlar üzerindeki temel hedefi, bizleri harekete geçirmektir. Düşünceleri hayatta yaşatma isteği, bu düşünceler kadar önem teşkil ederler. Hayata geçirmek için büyük bir istek ile yanıp tutuştuğumuz hedeflerimiz var ise, harekete geçmek için bir motivasyona sahibiz demektir. Harekete geçmek ise bu hedeflerimizi oluşturmak için tek seçenektir.

Motive olmuş bir insan kontrolü elinde tutmalı, kendini, güçlü ve zayıf yönlerini tanımalı ve çok istediği amacı uğruna, kendini feda edebilir. Başarı ile sonuçlanan hareketi, güzel bir sona ulaşan manevra olarak görürüz. Bu sebepten ötürü başarılı bir hayatın tek seçeneği kendi gideceğimiz yolu kafamızda kurmak ve eyleme geçmektir. Bu durum akan bir nehirde sal kullanmaya benzer. Küreklere asılmalıyız yoksa ne olduğuna anlam veremeden kendimizi kayalıkların içinde buluruz.

Yazar Hakkında Bilgi

Ulaş Kaplan, ağırlıklı olarak akademik konulu kitaplar yazmış bir yazardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir