Moğol Kurdu – Homeric

Kitabın Yayım Maksadı

Kitabın yayım maksadı Moğol imparatoru Cengiz Han’ı tanıtmaktır.

Kitabın Özeti

Temuçin’in babası olan Yesugey’in ölümü ile bir lider olma mücadelesinin yolu görünür. Bunun üzerine Temuçin’i dışlarlar ve Temuçin’de hayatta kalmak için köklerle beslenir. Temuçin’i rakip olarak gören Targutay ise Temuçin’i yakalar ve onurunu kırarak halkın arasında dolaştırır ve onu hapse atar. Fakat zamanında babasının iyilik yaptığı bir nöbetçi onu kurtarır ve kaçan Temuçin Toğril Bey’in yanına gider.

Merkitler tarafından da saldırıya uğrayan Temuçin, Toğril ve Camuka ile işbirliği yaparak Merkitler’e saldırır. Temuçin bu saldırı ile birlikte esir düşen eşini buradan kurtarır. Bu saldırı ile de Temuçin ün kazanır. Bunun üzerine sancağı altındaki kişi sayışı da gün geçtikçe artmaya devam eder. İyi bir gözlemci olan Temuçin komutanlarını her seferinde uyarır ve onlara hatalarını söyler. Tüm bunların yanı sıra ön sezisi de oldukça güçlü idi. Paylaşmayı seven Temuçin tüm bu iyiliklerine rağmen de hiçbir hatayı affetmezdi. Gerçekten sistemli bir ekip kurarak da olaylara son derece hakim bir anlayış sergilerdi. Toğril ile de güçlü bir ittifak kurmak için oğluna kız kardeşini verdi.

Temuçin bazı savaşlar sonucunda yenik düşse de göller bölgesinde Camuka’nın adamlarını büyük bir yenilgiye uğratır ve Camuka’nın adamları Temuçin’e katılır. Camuka ise öldürülür. 44 yaşında iken de kağanlık töreni yapılır.

Bu gelişmelerin üzerine ortak bir dil kullanılması için Uygur bilim adamlarını görevlendirir ve haberleşme için de kırk bin adımda bir nöbetçi olmasını söyler. Bu şekilde gerçekten büyük bir devrim yaparak 400 Moğol boyunu bir arada tutmayı başarmıştır. Her işine karışan Şaman’ı da Temuçin ölümle cezalandırır. Borcu ile arası hep iyi olan Temuçin’in kız meselesi yüzünden arası açılır ve Borcu Temuçin’i tek başına bırakır. İran ve Irak bölgelerine yapılan seferler esnasında Temuçin hastalanır ve ölüm döşeğine Borcu’yu çağırır. Bu şekilde vefat eden Temuçin’in son isteği mezarının yerinin bilinmesini istememesidir.

Kitap Hakkında Genel Değerlendirme

Bu önemli tarihi konu hakkında bilinmesi gereken gerçekten çok önemli detaylar vardır. Her türlü zorluğa karşın Temuçin asla pes etmemiştir ve hiç kin tutmayarak mantığını kullanarak hareket etmiştir. Akrabalık ilişkilerinin devlet yönetiminde gerçekten çok yersiz olduğunu görüyoruz. Bu kitapta devlet yönetimi konusunda gerçekten Temuçin’den çok önemli bir ders alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir